Facebook
Nowodworskie kanadyjkarki Mistrzyniami Polski

2015-08-18 12:30:42

W dniach 8-9.08 zawodniczki sekcji kajakowej NOSiR wystartowały w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów młodszych

Na bydgoskim torze NOSiR reprezentowały:  Justyna Boniecka w kategorii juniorek oraz Klaudia Szulecka w juniorkach młodszych.

Pierwsza do boju ruszyła Klaudia Szulecka w konkurencji C-1 500 m. Faworytką w tym wyścigu była zawodniczka z Olsztyna, która z Klaudią na dystansie 500 m do tej pory wygrywała. Przygotowania do tej najważniejszej imprezy w roku prowadziliśmy w ostatnim etapie na torze, w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Ciężka praca i duże zaangażowanie Klaudii zaowocowało świetną dyspozycją sportową w dniu startu.

Klaudia nie dała szans swoim rywalkom, zdecydowanie wygrywając wyścig. Zdobyła swój pierwszy tytuł Mistrzyni Polski, a jednocześnie uzyskała przepustkę do startów w zawodach Międzynarodowych reprezentując Polskę. Ta młoda, bo dopiero 15-letnia zawodniczka ma szanse w najbliższych latach reprezentować Polskę na największych światowych imprezach i zdobywać najcenniejsze dla sportowców medale.

W niedzielny poranek w wyścigu eliminacyjnym wystartowała nasza juniorka Justyna Boniecka. Juniorki ścigały się w C-1 na sprinterskim dystansie 200 m. Justyna do finału weszła z drugiej pozycji i po dwóch godzinach odpoczynku stanęła do wyścigu finałowego. Było trochę nerwów i niepewności, ale wszystko skończyło się po naszej myśli i Justyna zwyciężyła, zdobywając złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski Juniorów. Tym samym zapewniła sobie start w Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbędą się w Rumunii we wrześniu. Justyna w tym sezonie startowała już w Mistrzostwach Świata Juniorów w Portugalii, gdzie niestety odpadła w półfinale, ponieważ bardziej zadziałał stres niż brak formy.

W niedzielę wystartowała również do swojego drugiego wyścigu, tym razem na 3000 m, Klaudia Szulecka. Na długim dystansie Klaudia zdobyła srebrny medal i do tytułu Mistrzyni Polski dołożyła V-ce Mistrzostwo Polski.

W  lipcu w Mistrzostwach Świata wystartowała również nasza starsza kanadyjkarka Dorota Borowska. Dorota to obecnie najlepsza zawodniczka w Polsce w kategorii młodzieżowej i najważniejszej seniorskiej.

Na Portugalskim torze Dorota po starcie w eliminacjach i półfinale dostała się do finału A, gdzie wystartowało 9 najlepszych zawodniczek ze świata. W walce o tytuł Mistrzyni Świata Dorota musiała uznać wyższość swoich bardziej doświadczonych rywalek. Brak doświadczenia i stres nie pozwolił tej uzdolnionej zawodniczce sięgnąć po medal, choć sam udział w finale Mistrzostw Świata to już wielki sukces, który zaowocował powołaniem Doroty do udziału w Mistrzostwach Świata Seniorów, które odbędą się w Mediolanie w dniach 19-23.08.2015 r. Obecnie jesteśmy na zgrupowaniu w Wałczu, gdzie przygotowujemy się do tej najważniejszej światowej imprezy.

Podsumowując starty naszych zawodniczek w Mistrzostwach Polski w tym roku to jest całkiem nieźle. Kanadyjkarki sekcji kajakowej NOSiR zawładnęły krajowymi arenami, zdobywając 5 tytułów Mistrza Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. W kategorii młodziczek – Zuzanna Sztuka, Juniorek młodszych – Klaudia Szulecka, Juniorek – Justyna Boniecka, Młodzieżowej U23 – Dorota Borowska, Seniorskiej – Dorota Borowska i również dwa tytuły Mistrzyń Polski w osadzie C-2 Boniecka-Borowska.

Dzięki ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu moich zawodniczek udało się w 100% zrealizować zmierzenia, jakie zrobiłem w zeszłym roku jako trener klubowy Sekcji Kajakowej NOSiR. Niewiele klubów z Polski może poszczycić się posiadaniem w jednym sezonie tytułów mistrzowskich w każdej kategorii (wiekowej) w jednej konkurencji, a nam się udało.

Trener sekcji Kajakowej NOSiR Mariusz Szałkowski

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *