NOWODWORSKI. Gdzie i kiedy będzie można się zaszczepić?

2021-01-12 1:19:12

Obecnie trwają szczepienia osób z grupy “0”, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia. Jeszcze w tym tygodniu ma rozpocząć się rejestracja na szczepienie osób powyżej 80. roku życia

Program szczepień przeciwko COVID-19 już się rozpoczął. Na razie objęci są nim pracownicy służby zdrowia, jednak w najbliższym czasie coraz więcej osób będzie mogło przyjąć szczepionkę.
Do naszej redakcji dotarła informacja, że pomimo zaplanowanych terminów szczepień, ulegają one przesunięciu w czasie.

“7 stycznia o 8.30 mieli być zaszczepieni w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim pracownicy DPS Kombatant. Ekipa była w gotowości do wyjazdu, ale przed 7:45 osoba organizująca szczepienia (pracownik DPS) zadzwoniła do wszystkich chętnych mówiąc, że akcja odwołana, bo szczepionki nie dojechały. Nowy termin na razie nieznany” – czytamy w mailu.
Wyjaśniliśmy tę informację z dyrekcją Nowodworskiego Centrum Medycznego.

“W poniedziałek, tj. 04.01.2021 roku otrzymaliśmy 630 dawek szczepionek p/COVID-19. Na podstawie listy zgłoszonych osób, w ramach etapu “0”, zaplanowaliśmy do piątku. tj. 08.01.2021 roku szczepienia i rozpisaliśmy określoną liczbę osób  na wyszczególniony dzień. Niestety, w trakcie wykonywanych szczepień zgłosiła się bardzo duża liczba osób – niezapisanych na dany dzień. Szczególnie w Święto Trzech Króli – była to liczba około 150 osób (m.in. personel medyczny naszego podmiotu leczniczego, POZ oraz placówek medycznych z Legionowa). Podjęliśmy decyzję, aby nie odsyłać tych osób i zaszczepić maksymalnie wszystkie osoby oczekujące, a szczepienia zaplanowane na czwartek i piątek przesunąć na poniedziałek, tj. 11.01.2021 r., kiedy otrzymamy kolejną dostawę szczepionek. Około 20 pracowników z DPS Kombatant zadeklarowało chęć zaszczepienia, dlatego też w ramach możliwości, przesunęliśmy termin szczepienia na wtorek, tj. 12.01.2021 r.” – informuje w odpowiedzi dyrekcja NCM.

Jak się okazuje, utrudnienia w procesie przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19 występują w wielu placówkach medycznych m.in. w Warszawie. DPS Kombatant swoją siedzibę mieści w Warszawie, gdzie jest duża liczba szpitali węzłowych realizujących szczepienia, niekoniecznie zatem musiała być wybrana placówka w Nowym Dworze Maz. Co to oznacza w praktyce? Że każdy może zapisać się na szczepienie w dowolnej placówce medycznej, która realizuje szczepienia. Ponieważ w Warszawie kolejki są dość długie, wiele osób decyduje się na wyjazd poza miasto, aby skrócić czas oczekiwania.

Gdzie będziemy się szczepić?

Na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień obecnie realizowany jest etap “0”, w trakcie którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia. W etapie 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Etap 2: osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia. W etapie trzecim szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych, pozostałe grupy osób dorosłych.

Punkty szczepień w powiecie nowodworskim usytuowane będą:

Leoncin – NZOZ ZDROWIE – ul. Partyzantów 3

Cząstków Mazowiecki 118 – Poradnia POZ

Zakroczym – Poradnia POZ – ul. Rynek 8

Pomiechówek – SPZOZ – ul. Słoneczna 51

Nasielsk – SPZOZ – ul. Sportowa 2

SPZOZ w Nasielsku, Filia w Cieksynie – ul. Sportowa 5

Nowy Dwór Mazowiecki – Poradnia POZ – ul. Ignacego Paderewskiego 7

Nowy Dwór Mazowiecki – VITAL MEDICA – ul. Sukienna 78

Nowy Dwór Mazowiecki – Przychodnia “GRAMED” – ul. J. Wybickiego 14

Najpierw najstarsi

– 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja dla seniorów. Na konkretne terminy będą mogli umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia. 18 stycznia rozpoczną się szczepienia mieszkańców DPS-ów. 22 stycznia rozpocznie się umawianie terminów szczepień dla osób powyżej 70. roku życia, a 25 stycznia rozpoczną się szczepienia tych osób – przedstawił plan Michał Dworczyk, szef KPRM.

Do końca tego tygodnia ma zostać zaszczepionych 250 tys. osób w całej Polsce, co da łączną liczbę 450 tys. obywateli.

Ewa Gruszka

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *