NOWODWORSKI. Czy zamierzamy się zaszczepić?

2021-01-12 2:00:12

Za kilka dni rozpoczną się szczepienia dla najstarszych mieszkańców. Zapytaliśmy naszych włodarzy co sądzą o szczepionkach i czy sami zamierzają się zaszczepić?

Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego

Ostatni rok upłynął nam wszystkim pod znakiem pandemii koronawirusa. Wymusił na nas zachowania, których głównym celem jest odpowiedzialność, przejawiająca się w konieczności zachowania środków ostrożności w kontaktach z innymi. Hasło „Dezynfekcja,  Dystans, Maseczki” brzmi w naszych głowach codziennie od wielu miesięcy . Nie będę silił się na wielkie słowa, ale oczywistym jest, że tak szybkie opracowanie szczepionek na SARS-COV2 jest ogromnym osiągnięciem i jedyną szansą na powrót do normalności. W kwestii szczepień wszyscy musimy ponownie wykazać się odpowiedzialnością. Uzyskanie odporności populacyjnej to powinien być dziś dla nas wszystkich priorytet, a jedyną możliwością na jej uzyskanie jest jak najszersze szczepienie.  Ja z pewnością to zrobię w momencie, kiedy przyjdzie moja kolej. Teraz pierwszeństwo mają ludzie z grupy ryzyka, czyli osoby po 60-tce, chore i personel medyczny.

Bogdan Ruszkowski, burmistrz Nasielska

Informacja o opracowaniu szczepionki na Covid-19 wywołała ogromną burzę wśród społeczeństwa spowodowaną całą gamą emocji – od radość i nadziei na to, że uda się wreszcie powstrzymać pandemię, po niepewność a wręcz strach przed jej ewentualnymi skutkami, co jest naturalną ludzką reakcją przed nieznanym. Zapewne dla wielu osób decyzja o tym, aby się zaszczepić będzie decyzją bardzo trudną. Osobiście jestem za tym, żeby ludzie się szczepili i jeśli tylko będę miał możliwość także to zrobię. Dotychczasowe zalecenia – maseczki, dystans społeczny, dezynfekcja, ograniczenie kontaktów – nie są wystarczające, aby uporać się z wirusem, który jak wiemy, mutuje i nie daje za wygraną. Jeśli chcemy skutecznie zwalczyć Covid-19 musimy opierać się na nauce, a nie domysłach czy środkach zapobiegawczych. Ograniczenia, które obecnie obowiązują są tylko doraźnym rozwiązaniem, które nie doprowadzi do tego, że wirus całkowicie zniknie. Niestety ich skutki już są odczuwalne w postaci pogłębiającego się bezrobocia czy przestoju w inwestycjach. Jeśli chcemy wrócić do „normalności” musimy zaufać medycynie.

Adam Mirosław Krawczak, wójt gminy Leoncin

Będę się szczepił na Covid-19 w kolejności, którą opracowało Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Uważam, że szkodliwość szczepionki będzie mniejsza niż np. jedzenie żywności naszpikowanej chemią. 

Starosta Nowodworski, Krzysztof Kapusta

W naszym przekonaniu zaszczepienie się przeciw COVID-19 jest niezbędne, szczepionki są naszą nadzieją na powrót do normalności. Uważamy, że musimy wykonać jeszcze wiele pracy, aby przekonać do tego sceptyków i osoby niezdecydowane, których liczba jest stale wysoka. Pamiętajmy, że szczepionka może być jedyną skuteczną bronią w walce z koronawirusem. Działania związane z wprowadzeniem szczepień mają na celu dobro i zdrowie nas wszystkich. Naszym zdaniem poddanie się szczepieniom to dbanie nie tylko o nas samych, ale i o naszych bliskich.

Wicestarosta Nowodworski, Paweł Calak

Na ludziach tworzących i produkujących szczepionki spoczywa duża odpowiedzialność związana z bezpieczeństwem ich stosowania oraz presja szybkiego dostarczenia szczepionek do jak największej liczby osób. Specjaliści cały czas pracują nad tym, aby szczepienia były skuteczne, bezpieczne i ogólnodostępne. Osobiście planujemy zaszczepić się, gdy tylko pojawią się ku temu możliwości. Chcielibyśmy też podkreślić, że jeśli pojawi się szansa zorganizowania szczepień dla mieszkańców powiatu w Nowodworskim Centrum Medycznym, dołożymy wszelkich starań w celu ich szybkiej i sprawnej realizacji.

Dariusz Bielecki, wójt gminy Pomiechówek

Mając na uwadze troskę o zdrowie i życie mieszkańców gminy Pomiechówek uważam, że szczepionka  na Covid-19 w obecnej sytuacji jest najlepszym narzędziem dającym możliwość szybszego wyjścia z pandemii i upragnionego powrotu do normalności. Dlatego cieszy mnie fakt, że po wielu miesiącach wytężonej pracy naukowców z całego świata powstała bezpieczna i skuteczna szczepionka z której już niebawem będziemy mogli skorzystać, a co za tym idzie uchronić siebie i innych przed zakażeniem. Mam nadzieję, że szczepionka szybko trafi do SPZOZ w Pomiechówku co stworzy możliwość bezpłatnego zaszczepienia mieszkańców naszej gminy. Mimo, że nadal istnieje wiele niewiadomych dot. działania szczepionki, jestem przekonany, że w tym momencie nie ma lepszego rozwiązania zapobiegającego rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Mówię to z całą odpowiedzialnością – zarówno jako przedstawiciel gminy Pomiechówek, mieszkaniec, mąż i ojciec  ale też jako osoba, która w pierwszym dostępnym terminie także się zaszczepi.

 

Ewa Gruszka

 

 

 

 

Comments

comments

1 komentarz

  1. a odpowiedz

    Czy ww. włodarze oraz redakcja zapoznała się z treścią ulotki “szczepionki” od firmy Pfizer oraz samą historią firmy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *