Facebook

(Nie)znaczne podwyżki za wodę

2016-04-08 4:57:53

1 kwietnia wzrosły stawki za wodę na terenie gminy Pomiechówek. Nie wszyscy radni chcieli takich zmian.

Rada Gminy Pomiechówek uchwala taryfy opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków raz na rok (od kwietnia do marca następnego roku). Również tym razem zaproponowano podwyższenie stawek. Nie było w tym jednak jednomyślności.
– W zawiązku z suszą, która dotknęła cały kraj, warto by było zrobić ukłon w stronę mieszkańców i zastanowić się nad obniżeniem, choćby minimalnym, stawek za wodę, tym bardziej, że porównując do 2014 roku mamy dosyć duży wzrost. Proponowana jest 2,65 zł netto, natomiast w 2014 r. była 2,34 zł (za metr sześcienny – przypis red.). Za ścieki w 2014 r. było 4,09 zł, rok później 5,48 zł, obecnie jest proponowane 5,51 zł. Dochodzą też opłaty abonenckie – 2 zł w przypadku wody i 5 zł w przypadku ścieków – tłumaczył radny Marcin Gągolewski podczas sesji, która odbyła się 31 marca w Pomiechówku.
Radny sugerował przerwę, w trakcie której kierownik Komunalnego Zakładu Budżetowego miałby zastanowić się nad korektą tych stawek, co jednak nie było możliwe – stawki są ustalane na wniosek KZB, który przeprowadza szczegółową kalkulację opłat i przedstawia wniosek wójtowi. Rada nie może wnosić w trakcie sesji o podwyższenie lub obniżenie stawek.
– Kalkulacja stawek opiera się o przychody i koszty związane z rokiem poprzednim. W związku ze wspomnianą suszą zakład również odczuł skutki pracy pomp i innych urządzeń. Powodowało to zwiększenie opłat energii, opłat środowiskowych. Przez dwa miesiące ludzie pracowali po 24 godziny na dobę – tłumaczył Piotr Kownacki, kierownik KZB w Pomiechówku. – Koszty są minimalnie wyższe niż w ubiegłym roku, co tylko świadczy o tym, że te stawki były dobrze oszacowane.
Radni (przy jednym głosie sprzeciwu) przyjęli nowe taryfy. Od 1 kwietnia osoby fizyczne i gminne jednostki organizacyjne zapłacą 2,65 zł netto za metr sześcienny wody, podmioty gospodarcze – 3,07 zł, natomiast ścieki wyniosą 5,51 zł. Do tych cen należy doliczyć 8% podatku i opłatę abonamentową 2 zł za wodę i 5 zł za ścieki.

AC

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…