Nie chcieli żyć

2017-11-30 9:31:15

W minionym tygodniu doszło w naszym powiecie do dwóch prób samobójczych, a także do sytuacji, kiedy mężczyzna oddalił się od domu, pozostawiając pożegnalny list.

Do pierwszego zdarzenia doszło 22 listopada, około godziny 11:30. 39-letni mieszkaniec Nowego Dworu Mazowieckiego skoczył z mostu na rzece Narwi.

– Akurat w czasie patrolu zmotoryzowanego w obrębie rzeki Narwi, byliśmy na wysokości OSP Ratownictwo Wodne. Po otrzymaniu informacji zauważyłem przez lornetkę, że z wody na jeden z filarów wychodzi mężczyzna. Na miejsce natychmiast zadysponowałem skuter z ratownikiem, który popłynął w miejsce zdarzenia- mówi portalowi wirtualnynowydwor.pl asp. sztab. Dariusz Siachowicz – Kierownik Ogniwa Wydziału Prewencji Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Na miejsce wypłynął skuterem wodnym jeden ze strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne. Po dopłynięciu na miejsce, strażak zastał mokrego i wyziębionego mężczyznę siedzącego na filarze mostu.

Druhowi udało się mężczyznę uspokoić i spokojnie z nim rozmawiać. W akcji brało również udział nowodworskie WOPR. Jednak mężczyzna, robiąc się bardzo agresywny, poinformował ratowników, że nie będzie rozmawiał z nikim innym, tylko ze strażakiem z OSP RW, gdyż prywatnie się znali.

– Wykorzystałem ten fakt i zaproponowałem mężczyźnie spłynięcie do siedziby OSP Ratownictwo Wodne, gdzie będziemy mogli usiąść przy kawie i spokojnie porozmawiać. Mężczyzna przystał na tą propozycję, ale po warunkiem, że łodzią popłynę wraz z nim – mówi portalowi wirtualnynowydwor.pl dh Norbert Wysocki – Wiceprezes OSP Ratownictwo Wodne.

W siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne pojawiła się po chwili policja oraz karetka pogotowia, która przetransportowała mężczyznę do szpitala na konsultacje psychiatryczne.

Do kolejnego zdarzenia doszło w Cieksynie, gm. Nasielsk, tego samego dnia, półtorej godziny później. Chwilę po godzinie 13:00 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęło zgłoszenie od mężczyzny, który poinformował, że jest w trakcie popełniania samobójstwa. Mężczyzna dodał, że nikt już mu nie pomoże, ponieważ brama dojazdowa do posesji, jak również drzwi wejściowe do mieszkania, są zamknięte. Na miejsce natychmiast zadysponowano straże pożarne, policję oraz karetkę pogotowia.

Jako pierwsi na miejscu pojawili się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieksynie, którzy wyważyli drzwi, dzięki czemu udało im się wejść do mieszkania. Na miejscu zastali leżącego na podłodze mężczyznę w kałuży krwi. Strażacy byli bardzo spokojni i opanowani, dzięki czemu nawiązali kontakt z niedoszłym samobójcą. Druhowie przystąpili do tamowania krwi, by mężczyzna się nie wykrwawił. Po chwili na miejscu pojawiła się karetka pogotowia, do której to strażacy wraz z ratownikami przetransportowali niedoszłego samobójcę. Mężczyzna swoje życie zawdzięczać może właśnie druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieksynie.

Z kolei 26 listopada policjanci z nowodworskiej komendy otrzymali informację o mężczyźnie, mieszkańcu Nowego Dworu, który wyszedł z domu pozostawiając pożegnalny list. Do poszukiwań mężczyzny zaangażowano funkcjonariuszy z Komisariatu Rzecznego Policji, którzy to poprosili o zabezpieczenie rzeki Narwi przez skuter z OSP Ratownictwo Wodne. Na szczęście znaleziono mężczyznę całego i zdrowego.

Tu nasuwa się pytanie, dlaczego ludzie popełniają lub próbują popełniać samobójstwa?

Na to pytanie odpowiada portal psychiatria.pl. Są dwie odpowiedzi na to pytanie:

1. Człowiek popełnia samobójstwo z powodu zaburzeń w sobie samym. W dużym procencie zaburzenia te są związane z zaburzeniami psychicznymi. Najczęściej popełniają samobójstwo osoby cierpiące na depresję, schizofrenię i alkoholizm

2. Społeczeństwo stwarza warunki i okoliczności do popełnienia samobójstwa. Wyróżnia się trzy powody popełnienia samobójstwa: przeciwko społeczeństwu (samobójstwo egoistyczne), dla dobra społeczeństwa (samobójstwo altruistyczne) i samobójstwo dokonywane w momentach kryzysowych (tzw. samobójstwo anomiczne).

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *