Facebook
NOWY DWÓR. Windy mają naprawić w ciągu najbliższego tygodnia

2021-08-26 9:37:52

Po jednej z lipcowych ulew przestały działać windy w przejściu podziemnym pod stacją kolejową w Nowym Dworze Mazowieckim. Jeszcze trzeba trochę poczekać na ich naprawę

Interwencje w tej sprawie zgłosił nam jeden z czytelników. “Windy nie działają od lipcowej ulewy. Wielokrotnie zgłaszane to było do PKP ale nikt się tym nie zajął. Moja żona nie możne przedostać się z małym dzieckiem w wózku na druga stronę torów. Tylko dzięki uprzejmości ludzi, którzy pomagają jej przenieść wózek po schodach udaje się jej to. Chciał bym podkreślić to, że to jedyny sposób aby przedostać się pieszo przez tory. Ktoś projektując wiadukt zapomniał, że nie wyrzyscy jadą autem ale i również poruszają się pieszo. Nie wiem kto jest również odpowiedzialny za czystość tych wind bo nawet jak działają często są bardzo brudne” – czytamy w wiadomości otrzymanej od czytelnika.

Faktem jest, że przejście służy nie tylko pasażerom, ale i mieszkańcom miasta, którzy poruszając się pieszo korzystają z podziemnej przeprawy. To nie jest pierwszy przypadek kiedy dźwigi osobowe są zepsute. Dlatego zwróciliśmy się zapytaniem do Urzędu Miasta czy podjęto interwencje w sprawie naprawy wind.

– Informuję, że Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim wystąpił z interwencją ws. niedziałających wind w przejściu podziemnym przy stacji PKP. W odpowiedzi Biuro Zarządzania Strategicznego Polskich Kolei Państwowych S.A. w dniu 18.08.2021 r. poinformowało o przekazaniu powyższych nieprawidłowości zgodnie z kompetencjami zarządcy linii kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Do dnia dzisiejszego brak jest odpowiedzi zarządcy – wyjaśnił nam Maciej Dąbrowski Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Urzędy ustalają kompetencje

W ślad za pismem do PKP, Wydział Gospodarki Komunalnej zwrócił się też z interwencją do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

– Ponadto w dniu 06.08.2021 r. wystosowaliśmy pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowym Dworze Mazowieckim o podjęcie kroków wynikających z ustawy Prawo budowlane, mających na celu doprowadzenie urządzenia technicznego jakim jest winda osobowa do stanu umożliwiającego jej bezpieczne użytkowanie. Jako, że nadzór nad prawidłowym utrzymaniem obiektów budowlanych, budowli i urządzeń w nie wbudowanych leży w kompetencji właściwego miejscowo inspektora nadzoru budowlanego, wystąpiliśmy o pilne podjęcie działań prowadzących do naprawy i uruchomienia wind, celem umożliwienia prawidłowego korzystania z przejścia podziemnego osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom i opiekunom dzieci z wózkami lub o przekazanie wniosku odpowiedniemu organowi (teren należący do PKP może podlegać Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Warszawie). Jednocześnie poprosiliśmy, aby PINB poinformował tutejszy urząd o wynikach postępowania. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy informacji w tej sprawie –dodaje Naczelnik M. Dąbrowski.

Kolej odpowiedziała dość szybko

Również nasza redakcja zwróciła się z pytaniem do PKP PLK S.A i już następnego dnia uzyskaliśmy informacje, że na naprawę trzeba jeszcze trochę poczekać. – W związku z anomalią pogodową i ulewnymi deszczami doszło do usterki sterowników odpowiedzialnych za pracę urządzeń. Niezbędna jest wymiana części sprowadzanych przez serwis z zagranicy ze względu na brak certyfikowanych zamienników na polskim rynku. Planujemy, że urządzenie powinno zostać udostępnione podróżnym na przełomie sierpnia i września – przekazał nam Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK.

Będziemy sprawdzać na początku września, czy windy już działają.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *