NASIELSK. Zniszczone drogi idą do remontu

2020-11-10 4:38:37
Do końca listopada na dziesięciu drogach w gminie Nasielsk pojawi się nowy asfalt. W większości zostaną zmodernizowane drogi w sołectwach. Urząd Miejski przeznaczy na ten cel ponad 1,1 mln zł. Czy radni zgodzą się dołożyć z budżetu brakujące pieniądze na inwestycję w samym Nasielsku?


Pod koniec października br. burmistrz Bogdan Ruszkowski wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na modernizację dróg gminnych. Zgodne z zamówieniem firma INFRASTRUKTURA BUD-59 do 30 listopada m.in. położy nowe nakładki asfaltowe i wykona pobocza na odcinkach dróg: Lelewo – Czajki (320 m), Miękoszyn – Toruń Dworski (550 m), Cieksyn (400 m), Studzianki (210 m), Lelewo – Zaborze (500 m), ul. Sobieskiego w Mogowie (625 m), Krzyczki Żabiczki (1000 m), ul. Staszica w Nasielsku (275 m) oraz na ul. Prostej i Krętej w Nasielsku. W przypadku dwóch ostatnich ulic, wykonane tam zostaną również chodniki i zjazdy. Całość inwestycji będzie kosztować 1 140 493,98 zł.

Reszta środków w rezerwie

Jak okazuje się, Rada Miejska zabezpieczyła w gminnym budżecie na modernizację dróg 2 850 000 zł, jednak burmistrz zdecydował się wydać na ten cel zdecydowanie mniejszą kwotę i tym samym – przynajmniej na tę chwilę – zmodernizować mniejszą liczbę dróg. Powód? Pojawiła się szansa na pozyskanie środków zewnętrznych na przebudowę kolejnych dróg. W związku z tym, burmistrz postanowił pozostawić część środków na ewentualny wkład własny gminy.

W trakcie sesji Rady Miejskiej burmistrz wytłumaczył również, dlaczego większość odcinków przeznaczonych do modernizacji w ramach rozstrzygniętego przetargu znajduje się pod Nasielskiem.

Na terenie miasta wszystkie rzeczy medialne muszą być włożone pod spód, żeby później drugi raz nie niszczyć tego, co zrobiliśmy. Inaczej byłaby to typowa niegospodarność. W ścisłej zabudowie nie ma możliwości odprowadzania wody gdzieś tam i dlatego wszystko musi być dopięte (…). W terenie zurbanizowanym kilometr drogi przy inwestycji kosztuje, już nie mówiąc o mediach, prawie drugie tyle, co na terenach niezurbanizowanych – wyjaśniał burmistrz, B. Ruszkowski.

Do remontu lepsze drogi?

Radny Marcin Szarszewski wnioskował o remont kilku dróg w Nowych Pieścirogach oraz Morgach, ale żadna z nich nie została uwzględniona w zamówieniu przygotowanym przez Urząd Miejski.

Składałem wniosek o naprawę nawierzchni w miejscowości Morgi oraz na ul. Diamentowej. Tam odwodnienie nie jest potrzebne, bo są boczne rowy. W tamtym roku, jak i w tym, sprawdziłem wszystkie drogi, które pan wybrał do remontów i uważam, że niektóre z nich są w dużo lepszym stanie niż ta na Morgach. Gdybyśmy wysłali komisję z Rady Miejskiej, to nawet pana najwierniejszym fanom byłoby ciężko stwierdzić, że droga na Zaborzu jest w gorszym stanie niż ta na Morgach – zwrócił uwagę burmistrzowi radny M. Szarszewski.

Ul. Leśna i ul. Piłsudskiego

Gmina przymierza się również do przebudowy ul. Leśnej w Nasielsku. Zgodnie z zamówieniem do 15 stycznia 2021 r. miałaby tam zostać wykonana kanalizacja sanitarna, natomiast do 15 kwietnia 2021 r. nowa nawierzchnia, pobocza oraz zjazdy do posesji. Urząd Miejski chciał przeznaczyć na ten cel 800 tys. zł, ale najtańsze oferty na obie części zamówienia przewyższają wspomnianą kwotę łącznie o ponad 540 tys. zł. Czy inwestycja zostanie wykonana zgodnie z planem? To zależy od radnych, czy wyrażą zgodę na zwiększenie środków.

Nie zostanie unieważniony przetarg na przebudowę ulicy Leśnej w Nasielsku w zakresie obu części. Będziemy procedować formę rozpatrzenia przetargu oraz zwiększenia środków na wykonanie zadania – informuje zastępca burmistrza, Andrzej Kordulewski.

Z kolei ze zrealizowanej inwestycji mogą już cieszyć się mieszkańcy ul. Piłsudskiego w Nasielsku. Urząd Miejski wspólnie ze Starostwem Powiatowym przebudował chodnik oraz poszerzył asfalt, wydzielając w ten sposób miejsca postojowe dla samochodów. Gmina i powiat przeznaczyły na inwestycję solidarnie po 100 tys. zł.

Daniel Szablewski

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *