NASIELSK. Wybudują nowoczesne przedszkole ze żłobkiem i zburzą stary budynek

2021-01-26 3:04:22

W Starych Pieścirogach rozpoczęła się budowa nowego przedszkola oraz żłobka. Inwestycja za ponad 5,7 mln zł zostanie wykonana jeszcze w tym roku. – Od lat czekamy na nowy budynek, dlatego każdy dzień tej budowy będzie spełnieniem moich marzeń – mówi z zadowoleniem dyrektor Kamilla Broma

Pracownicy firmy NAFIBUD z Bielska Podlaskiego na plac budowy weszli już w połowie stycznia i zgodnie z umową mają czas do września, aby wybudować nowe przedszkole oraz żłobek. Wykonawca jest odpowiedzialny także za wybudowanie placu zabaw, ogrodzeń, bram, furtek, chodników, dróg wewnętrznych, parkingu i zagospodarowanie terenów zieleni wraz z nasadzeniami drzew i krzewów. Cała inwestycja wykonana zostanie w systemie “zaprojektuj i wybuduj”. Ponadto, wykonawca został zobowiązany do sporządzenia dokumentacji pozwalającej na rozbiórkę istniejącego budynku w drugim etapie inwestycji, czyli po oddaniu do użytkowania nowego budynku. Koszt inwestycji to około 5,7 mln zł, w tym 1,2 mln zł pochodzi z dofinansowania w ramach Programu Maluch+.

Zły stan budynku

Burmistrz Bogdan Ruszkowski przyznaje, że decyzję o budowie nowego obiektu podjął po konsultacjach z nadzorem budowlanym. Ze względu na wiek i stan obecnego budynku z roku na rok byłby coraz gorszy, natomiast mieszkańcy Pieścirogów od lat dopytywali o budowę nowego przedszkola.

– Ten budynek od bardzo dawna nie spełniał już pewnych standardów, pojawiały się problemy m.in. z dachem. Osobiście znam rodziców, którzy właśnie ze względu na warunki bytowe przepisywali dzieci do innych przedszkoli. Głównym problemem był również brak możliwości rozwoju placówki ze względu na ograniczoną ilość miejsca – komentuje radny, Marcin Szarszewski.

W rozmowie z naszą redakcją rodzice przyznają, że największym problemem przedszkola jest specyficzny, nieprzyjemny zapach.

– Dzieci przesiąkają tym zapachem, tak samo jak ich ubrania. Mój mąż od razu wie, kiedy syn był w przedszkolu, a kiedy nie, ponieważ to czuje. Wystarczy, że wiosną czy jesienią pojawią się większe opady, a zapach jest jeszcze silniejszy. Na pewno ma on wpływ na samopoczucie dzieci, ponieważ częściej mają katar. Trzeba jednak pamiętać, że jest to stary budynek, natomiast pani dyrektor i “ciocie” dbają o to, żeby był estetyczny – mówi p. Justyna.

– Budynek przedszkola zawsze miał swoje problemy pod względem technicznym. Poza tym jest już bardzo wysłużony. Kolejny remont nie spełniałby naszych oczekiwań, ponieważ koszty mogłyby być nieadekwatne do tego, co zostałoby wykonane. Dlatego wierciłem burmistrzowi i innym osobom dziurę w brzuchu w sprawie budowy nowego przedszkola. Apelowałem też o żłobek, bo mamy coraz więcej młodych małżeństw. Rozmowy przyniosły efekt i dzięki temu nowy obiekt będzie nam służył przez kolejne 50 lat. Dla nas to jest naprawdę historyczna inwestycja – dodaje Dariusz Sawicki, radny i sołtys Starych Pieścirogów.

Będzie więcej grup

Z przedszkola w Starych Pieścirogach aktualnie korzystają 4 grupy maluchów.

– W nowym budynku będziemy mieć już 5 grup przedszkolnych i 2 grupy w żłobku – mówi K. Broma.

– Teraz panowie demontują stary plac zabaw, po czym teren zostanie odgrodzony, dzięki czemu będziemy mieli możliwość korzystania z obecnego budynku – słyszymy.

Dyrektor przyznaje, że obecny budynek remontowano na bieżąco, w tym m.in. prace obejmowały dach i podłogi. Niemniej jednak mało przyjemny zapach i niewielka liczba sal były problemami nie do przeskoczenia. Dopiero powstanie nowego budynku pozwoli je pokonać.

– O realizacji tej inwestycji mówiło się za kadencji każdego burmistrza, a pracuję tutaj już od 21 lat. Burmistrz Ruszkowski wiedział, że w Pieścirogach nowe przedszkole jest naprawdę potrzebne i podjął się wykonania tego tematu. Rodzice także często dopytywali o żłobek, stąd też postanowiono wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Jestem pod wrażeniem tej inwestycji i teraz każdy dzień tej budowy będzie spełnieniem moich marzeń – mówi K Broma.

Daniel Szablewski, fot. UM w Nasielsku

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *