Nasielsk szuka swej szansy

2016-08-04 8:55:50

Nasielsk to bardzo stare miasto. Jego początki sięgają czasów, kiedy rozpoczynała się “organizacja” państwa polskiego, a gród nasielski, jaki tu funkcjonował, a którego wyraźny ślad pozostał do dnia dzisiejszego, uznawany jest, obok grodu w Szeligach k. Płocka, za najstarszy gród na Mazowszu.

Odrobina historii

Niestety Nasielsk nie miał chyba szczęścia, bo obecnie miasto to jest małym, jak niektórzy mówią, zapyziałym miasteczkiem, gdzie ludziom nie żyje się najlepiej. Nawet z perspektywy wieków trudno powiedzieć, które lata były latami rozkwitu, jeśli w ogóle takie lata były, a które zaś latami upadku.
Po drugiej wojnie światowej Nasielsk powoli się odbudowywał, wzrastała liczba ludności, zaczęto miasto i gminę uprzemysławiać, lecz gdy przyszedł czas transformacji miasto na nowo podupadło. Przestały istnieć takie zakłady jak Instal, Mera Zem czy Spółdzielnia Ogrodnicza.

Nasielsk szuka swojej szansy

Nasielsk wciąż szuka swej, kolejnej już, szansy na rozwój. Na to potrzebne są jednak pieniądze. Wiele osób widzi te pieniądze w różnego rodzaju funduszach unijnych. Nasielska gmina z takich pieniędzy już korzystała, ale nie przyniosły one bardziej widocznego efektu, chociaż jednak wygląd miasta się poprawił. Ostatnio “Ratusz” szansę na przywrócenie dawnej, siermiężnej pomyślności dostrzegł szansę w funduszach przeznaczonych na rewitalizację. Dostęp do tych funduszy reguluje ustawa. Aby sięgnięcie po nie było możliwe, trzeba spełnić wiele warunków.

Jakie warunki musi spełnić gmina?

“Ratusz” podjął już decyzję o przygotowanie w tej sprawie wniosku do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które zawiaduje tymi funduszami. Gmina wystartuje w konkursie “Modelowa Rewitalizacja Miast”. Pracę  w tej sprawie w  nasielskim Urzędzie koordynuje pani Patrycja Holec, a badania potrzebne do przygotowanie przekonywującego wniosku prowadzi p. dr Barbara Pytlak. W sprawie tej prowadzonych jest wiele działań, jak np. debaty, spotkania, warsztaty, ankiety, rozmowy z mieszkańcami. Zebrane materiały są na bieżąco opracowywane i można się z nimi zapoznać w Urzędzie Miejskim u p. Patrycji Holec lub na stronie internetowej urzędu. Jednym z zasadniczych zadań było określenie tzw. obszaru zdegradowanego, oznaczenie jego granic, możliwości poprawy zarówno strony wizualnej, jak i funkcjonalnej. Ma być to bowiem rewitalizacja nie tylko fizyczna, ale i społeczna, tzn. w przybliżeniu taka, która ma na celu poprawę możliwości życiowych. Dużą uwagę poświęca się na udział społeczeństwa w powstawaniu programu.

Za dużo spraw, za mało spotkań

W powyższej sprawie odbyły się już dwie debaty. Niestety nie cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Można nawet powiedzieć, że zainteresowanie było znikome. W dodatku ci z mieszkańców, którzy przyszli na te spotkania główną uwagę poświęcali na sprawy w ogóle nie związane z rewitalizacją. To też włodarzom powinno dać do myślenia, że za mało robią spotkań z mieszkańcami i mieszkańcy wykorzystują okazję, aby ponarzekać na kłopoty dnia codziennego. Tymczasem w analizie ulicznych rozmów z mieszkańcami okazało się, że mieszkańcy nie interesują się swym miastem.
Razem to nie współgra z górnolotnym zapisem na zaproszeniu skierowanym do mieszkańców: “Przystąpiliśmy do opracowania “Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Nasielsk”. Jest to program strategiczny, który będzie przez kolejne lata wyznaczał nam kierunek w działaniach na rzecz rewitalizacji gminy. Państwa wymagania i potrzeby w tym zakresie są najważniejszym elementem w realizacji skutecznego procesu rewitalizacji”.

Nasielsk zapyziałym miasteczkiem?

Ostatnie spotkanie w tej sprawie miało miejsce w dniu 27 lipca 2016 roku. Wydaje się, że nie spełniło oczekiwań zarówno strony mającej zajmować się rewitalizacją jak i tej strony, która ma przedstawić swoje wymagania i potrzeby. Pieniądze, jak podpowiada nam życie, pewnie zostaną wydane, a efekt będzie znikomy lub żaden. I Nasielsk nadal zostanie zapyziałym miasteczkiem.

AZAW

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *