NASIELSK. Studenci-seniorzy na zasłużonych wakacjach

2019-07-24 10:34:33

Studenci Nasielskiego Uniwersytetu III wieku zakończyli rok akademicki 2018/2019 w imponującym stylu

Jak bowiem poinformowała zebranych studentów na spotkaniu podsumowującym ten rok pani wiceprezes NUTW i współpracującej z nim Fundacji “Bądźmy Razem” Hanna Wróblewska, wszyscy studenci zaliczyli ten rok na szóstkę. Niektóre osoby, obserwujące całoroczną pracę żaków, uważały nawet, że do tej oceny należałoby dodać, modny ostatnio, plusik, czyli 6+. To ta zasłużona ocena pracy w roku akademickim 2018/2019.

Zaczęło się wszystko już w dniu inauguracji roku akademickiego, która odbyła się 2 października 2018 r. w Nasielskim Ośrodku Kultury. Już wtedy zdawano sobie sprawę, że przed studentami ogrom zadań. Radośnie odśpiewano Gaudeamus Igitur i od razu ostro zabrano do pracy. I tak tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, zdobywali nową wiedzę, uzupełniali i odnawiali tę wiedzę, którą kiedyś jako młodzi ludzie zdobyli, patrząc przy tym na to, aby ich zajęcia były i przyjemne, i pożyteczne. Dbali i o ciało, i o ducha. Wymieniali też doświadczenia własne z doświadczeniami innych środowisk działających w tej samej branży. Stąd już w tydzień po inauguracji studenci NUTW uczestniczyli w I Spartakiadzie Seniorów Powiatu Legionowskiego, a niejako na zakończenie doroczne tego rodzaju spotkań zorganizowali u siebie Majówkę Sportowo-Rekreacyjną, w której uczestniczyli nie tylko seniorzy z Legionowa, ale i seniorzy z Serocka.

W dwa tygodnie później pojechali do Teatru Kwadrat na sztukę “Okno na Parlament”. Udział w wydarzeniach artystycznych, poznawaniu bliższych i dalszych miejscowości i ich historii to stały punkt programu. Pojechali do Płocka i Wilanowa. Do tego dochodziły wykłady, do których wygłoszenia angażowano wybitnych znawców przedmiotu. Np. wykład “Życie Władysława Bartoszewskiego i nasze miejsce w Unii Europejskiej” wygłoszony został przez pana Władysława Teofila Bartoszewskiego, syna polityka.

Oprócz wykładów ważnym punktem programu były zajęcia fakultatywne, jak np. zajęcia artystyczne prowadzone przez p. Agnieszkę Czarnecką, literackie prowadzone przez p. Barbarę Modzelewską, muzyczne prowadzone przez p. Michała Brodowskiego, gimnastyczne z elementami rehabilitacji prowadzone przez p. Annę Skrzynecką. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się kursy komputerowe prowadzone przez p. Radosława Skrzyneckiego. Wiedza informatyczna to obecnie jeden z ważniejszych czynników rozwoju każdego człowieka. Ważnym punktem zajęć były też comiesięczne wyjazdy do Mszczonowa do basenów termalnych. Ponadto, ważnym punktem zajęć podsumowującym niejako całoroczny trud studenckiego życia była końcowa wycieczka do Krutynia. Było tu zarówno cenne poznanie walorów turystycznych tego regionu, refleksja na temat czasu minionego, jak i relaks.

Relacja ta, stanowi skrót tego, co zostało przypomniane na spotkaniu podsumowujący rok akademicki 201/2019.

Ważnym aspektem tego spotkania było też miejsce, gdzie to podsumowanie się odbyło, czyli na posesji państwa Hanny i Waldemara Wróblewskich w Cegielni Psuckiej, tuż obok nasypu kolejowego, linii kolejowej, która od stacji Nasielsk biegła tędy do Wieliszewa omijając Modlin i Nowy Dwór Mazowiecki (!). O tym wszystkim przypomniała pani prezes NUTW Teresa Skrzynecka wręczając panu Waldemarowi Wróblewskiemu piękne podziękowanie za całoroczną działalność i gościnę oraz życzenia z okazji urodzin. Bowiem pan Waldemar urodził się 25 czerwca i w dodatku w budynku stacyjnym mieszczącym się tuż obok toru, po drugiej jego stronie. I ta wiadomość była niejako częścią końcowego wykładu o najnowszej historii tej części powiatu nowodworskiego.

Andrzej Zawadzki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *