NASIELSK. Mural z guzikami – nowa atrakcja

2021-10-19 12:19:58

Już od 2016 roku Kinga Szczypek wprowadzała w życie swoją “guzikową akcję”, która popularyzowała Nasielsk. Zorganizowała konkurs plastyczny skierowany do dzieci ze szkół w całej gminie na makietę fabryki guzików, zrealizowała spektakl teatralny “Guzik z Pętelką”, pracowała przy powstaniu film dokumentalnego “Nasielska Fabryka Guzików” oraz przy filmie fabularnym “Fabryka Tajemnic”. O swoim pomyśle Kinga Szczypek głośno opowiedziała na większym forum w 2018 roku, przy okazji projektu “Partnerstwo Lokalne na rzecz ożywienia gospodarczego w powiecie nowodworskim” realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim. Pomysł wzbudził entuzjazm, ale to był dopiero początek drogi, który miała przed sobą Kinga Szczypek i jej Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne Skafander

Dlaczego mural z wkomponowanymi guzikami i to w Nasielsku? Otóż w tym mieście działała fabryka guzików i to już od 1897 roku. Założył ją Ezer Charka, a prawdziwy rozkwit nasielskiej fabryki przypada na lata 20. XX wieku, wtedy jej właścicielami byli bracia Aron i Baruch Filar. Wyrabiano tutaj guziki galalitowe, bakelitowe i ze sztucznego rogu. W 1930 roku fabryka zatrudniała już kilkuset pracowników. Nie ograniczano się do guzików, rozwinięto dział radiowy i dział wyrobów izolacyjnych. Firma zdobyła też kontrakt dla Wojska Polskiego dostarczając słuchawki do radiostacji. Po wybuchu wojny zakład przejęli Niemcy i kontynuowali produkcję.

Pobliskie lasy pełne są… muszli

W drugiej połowie 1944 roku okupanci zdemontowali wszystkie maszyny i wywieźli w stronę Niemiec. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną na terenie fabryki utworzono obóz jeniecki dla żołnierzy niemieckich. Po wojnie budynek sprawował różne funkcje – przez wiele lat mieściło się tam przedszkole. Do dziś w pobliskich lasach można znaleźć fragmenty muszli z których to guziki były produkowane, możemy to obejrzeć we wspominanym filmie: „Nasielska Fabryka Guzików”.
I tak te muszle trafiły do serca lokalnie działającego stowarzyszenia, które postanowiło ożywić historię fabryki i miasta. Dobrych pomysłów na projekty jest wiele, ale żeby pozyskać środki to już jest ciężka praca.

Pudełka na guziki.

Mozolna segregacja zebranych guzików

Wykonawcami „guzikowej akcji” są oprócz pani Kingi pozostali członkowie Stowarzyszenia Artystyczno-Społecznego SKAFANDER. W 2018 roku w całym powiecie nowodworskim stanęły pudełka na guziki: w szkołach, urzędach, sklepach. Potem całymi rodzinami zebrane guziki segregowali i szukali środków na mural. Pytana o powodzenie akcji prezes Stowarzyszenia Kinga Szczypek odpowiada: – Do tej pory pozyskaliśmy pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego z zadania „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”, w kwocie 17.000 zł, od Starosty Powiatu Nowodworskiego i Zarządu Powiatu Nowodworskiego – 10.000 zł – od Burmistrza Nasielska, który dofinansuje nasze przedsięwzięcie kwotą 10.000 zł.

Brakuje środków na uroczyste otwarcie.

Miejsce na mural jest idealne – jest to jest ściana budynku w którym była fabryka guzików, przy ul. Warszawskiej 52 B w Nasielsku. Mural wykona „Red Sheels” – firma artystyczna z Warszawy, ale pomysłodawcom marzy się otwarcie godne powstałego dzieła! Proszą więc o wsparcie, żebyśmy mogli prawdziwie świętować. Link do zbiórki: http://zrzutka.pl/5n2wcd. Organizatorzy już dziś dziękują za wsparcie.

Marzena Dobraczyńska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *