NASIELSK. Historia zatacza koło. Lodowisko wreszcie stało się faktem

2020-01-17 2:32:36

3 grudnia 2020 roku to historyczna data w tysiącletnich dziejach Nasielska. Tego dnia otwarto wreszcie wytęsknione przez nasielskich miłośników łyżwiarstwa sztuczne lodowisko. Z czego wynikała ta tęsknota? Otóż z tego, że Nasielsk od wielu lat tworzył łyżwiarską tradycję

Na łyżwach jeżdżono tu już przed wojną. Wtedy nie było jeszcze sztucznych lodowisk, rzadko zdarzały się też tzw. lodowiska wylewane. Jeżdżono po prostu na zamarzniętych stawach i rzekach, naturalnych wylewiskach, a nawet po zamarzniętych ulicach. Tak, po ulicach.

Częste wypadki załamania się lodu na zamarzniętych akwenach spowodowały naciski władz państwowych na obowiązek wylewania lodowisk. I wtedy Nasielsk miał swój złoty lodowy wiek. Nasielscy młodzi łyżwiarze odnosili szereg sukcesów na skalę ogólnopolską. Zwłaszcza w takich konkurencjach jak Złoty Krążek, Błękitna Sztafeta czy dziecięcy hokej.

Było tak bardzo długo aż do czasu, gdy zimy były coraz cieplejsze i nie było szans na dłuższe utrzymanie się tego typu lodowisk. Nasielsk trzymał się długo, ale i tu w końcu skapitulowano. W tym czasie przyszła na pomoc technika. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać sztuczne lodowiska. Nawet na wioskach. Paradoksem było to, że w Nasielsku na stacji zlokalizowana była baza takich sztucznych lodowisk, a w Nasielsku takiego lodowiska nie było, Najbliższe było w Pomiechówku. Dzisiaj warto podziękować tamtejszym władzom gminnym, że młodych miłośników łyżwiarstwa z Nasielska traktowały jak swoich mieszkańców.

I wreszcie przyszła ta historyczna chwila, że nasielski samorząd miejski podjął wreszcie decyzję o przygotowaniu własnego sztucznego lodowiska. Była to trudna decyzja, ale trafna o czym samorządowcy przekonali się ostatecznie w piątek 3 stycznia, kiedy nastąpiło uroczyste otwarcie lodowiska. Obecni byli na nim obydwaj burmistrzowie – Bogdan Ruszkowski i Waldemar Kordulewski, przewodniczący Rady Jerzy Lubieniecki, kilku radnych i tłumy miłośników łyżwiarstwa. Byłoby ich więcej, ale jak na razie ograniczeniem jest niewielka ilość łyżew w przylodowiskowej wypożyczalni. Będzie ich jednak więcej, a wiele osób deklarowało, że kupi sobie łyżwy. Znaczący był udział pracowników Wydziału Administracji i Nadzoru z kierownikiem panem Krzysztofem Millerem na czele w organizacji uroczystego otwarcia. Przygotowali też gorącą herbatę i słodycze. Radowała zwłaszcza duża ilość często bardzo małych dzieci. Widać, że łyżwiarska tradycja powróci do Nasielska, a hokej stanie się stałym elementem szkolenia zimowego piłkarzy.

Wydaje się, że efektem tego doświadczenia będzie budowa kolejnych lodowisk przy szkołach w gminie. Dzieciom trzeba dać szansę na zwiększoną porcje ruchu na świeżym powietrzu.

Nasielskie lodowisko zostało zlokalizowane w samym centrum miasta przy Szkole Podstawowej nr 2, która ma wieloletnie lodowiskowe i łyżwiarskie tradycje. Opiekę nad nim będzie sprawował dyrektor tej szkoły pan Mariusz Kraszewski, który problem zna “od podszewki” i do tego jest radnym powiatowym.

Sobota 4 stycznia pokazała, że lodowisko będzie przyciągało coraz więcej amatorów łyżwiarstwa. Chętnych do jazdy było więcej niż w dniu otwarcia.

Miejmy nadzieję, że historia zatoczy koło i tradycje łyżwiarsko-hokejowe odrodzą się w gminie na nowo!

-Prezentowane w materiale zapiski i zdjęcie sprzed ponad 50 lat pochodzą z harcerskiej kroniki. Na zdjęciu jest moja żona z moimi dziećmi i nasza koleżanka nauczycielka Jadwiga Różalska z córką. To lodowisko mnie też bardzo ucieszyło. Wiele lat o nie zabiegałem, a mnie pomagało w trenowaniu piłkarzy – przypis od autora.

Andrzej Zawadzki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…