Facebook

NASIELSK. Gmina budzi się

2020-03-06 1:47:35

To odpowiedź na pytanie: co się dzieje w gminie Nasielsk, które miało być pytaniem retorycznym. Zadano je 27 lutego w czasie spotkania będącego formą konsultacji społecznej w sprawie wyjątkowo ważnej, bo dotyczącej planowanej, najpoważniejszej chyba inwestycji XXI wieku w Polsce – Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK)

Inwestycja niesie, jak się okazuje, ogromne konsekwencje dla nasielskiej gminy, ale również i całego powiatu nowodworskiego. Chodzi tu o planowaną nową linię kolejową i o obwodnicę aglomeracji warszawskiej. Problem w tym, że są to w największej części konsekwencje niekorzystne dla codziennego życia mieszkańców gminy Nasielsk.

Spotkanie odbyło się w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Pod Fiołkami” w Nasielsku. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk. Cieszyło się ono ogromnym powodzeniem, chociaż o wiele mniejszym niż w sąsiednich gminach, jak np. w Nieporęcie i Wieliszewie. W Nasielsku przybyło na nie około 200 osób. W dużo mniejszej gminie Wieliszew w spotkaniu wzięło udział ponad 1000 osób.

Organizatorzy nasielskich konsultacji ze Stowarzyszenia Aktywny i Czysty Nasielsk  uczestniczyli w konsultacjach w sąsiednich gminach i skorzystali z opracowań, jakie rzeczone gminy przygotowały. To pozwoliło na wzbogacenie własnych materiałów o materiały przygotowane przez tamte gminy.

Atmosfera nasielskiej konsultacji była wyraźnie napięta. Organizatorzy z pewnym trudem opanowali sytuację i wyjaśnili pewne niejasności, jakie rysowały się w związku z omawianym problemem. Problematykę konsultacji przybliżył pan Marcin Tracz wspomagany przez pana Roberta Sierzputowskiego. Posługiwano się przy tym komputerowymi obrazami. Zebrani otrzymali odpowiednie materiały dotyczące całej problematyki. Niestety nie dla wszystkich ich starczyło. Będą one dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia Aktywny i Czysty Nasielsk. Istnieje też potrzeba potwierdzenia stanowiska mieszkańców gminy odnośnie rzeczonych inwestycji podpisami.

Problemem jest pewien pośpiech, jaki towarzyszy całemu przedsięwzięciu, w tym i sprawom konsultacji. Są wyznaczone pewne daty graniczne. Dotyczy to obecnego etapu, niejako wstępnego, konsultacji, który kończy się 10 marca. Później przyjdzie czas na konsultacje bardziej szczegółowe wynikające z kolejnych prac planistycznych. Ten pierwszy etap, w przypadku gminy Nasielsk, jest szczególnie ważny.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się ze stanowiskiem Burmistrza w rzeczonej sprawie. Znajduje się ono również na stronie internetowej. Stanowisko to przekazał zebranym sekretarz Urzędu pan Marek Maluchnik. Organizatorzy byli wyraźnie zawiedzeni, że Burmistrz nie przyszedł na spotkanie, a swoje stanowisko wydał bez konsultacji z mieszkańcami. Do tego od 2 marca będzie korzystał z urlopu. Z urlopu wróci 12 marca, a więc już po końcowym terminie konsultacji (10 marca).

Obecni na spotkaniu radni zachowali wstrzemięźliwość, ponieważ na dzień 2 marca została zwołana sesja nadzwyczajna, na której Burmistrza również nie będzie. Jej porządek jest wyjątkowo mocno okrojony i ogranicza się do czterech punktów, gdzie najważniejszym jest podjęcie stanowiska w sprawie infrastruktury drogowej i kolejowej Centralnego Portu Komunikacyjnego na terenie gminy Nasielsk. Już na pierwszy rzut oka widać, że w porządku obrad brakuje punktu dyskusji i spraw różnych. Wielu mieszkańców gminy zamierza wybrać się na tę sesję. Sami radni też z pewnością chcieliby w rzeczonej sprawie zabrać głos. Te sugestie słychać było szczególnie głośno w końcowej części spotkania.

Andrzej Zawadzki

Comments

comments

1 komentarz

 1. Aktywny i Czysty Nasielsk odpowiedz

  Połączmy się razem z gminą Wieliszew żywym łańcuchem w niedzielę 8 marca o godz. 13.00 i wspólnie zamanifestujmy przeciwko budowie linii kolejowej nr 20, która doprowadzi do podziału nie tylko gminy Wieliszew, ale również gminy Nasielsk! Pokażmy, że problem dotyczy nas wszystkich. 😍

  Stowarzyszenie Nasielsk Baszta Team spotyka się na rondzie w Poniatowie (między rondami jest parking). My również przyłączymy się i będziemy razem z Nasielsk Baszta Team.

  Kulminacja łańcucha 13:30!

  A wójtowi Wieliszewa Pawłowi Kownackiemu serdecznie dziękujemy za zorganizowanie tej akcji. Wielka sprawa. 👍

  „Pokażmy, że nasza siła tkwi w jedności, że kolej powinna dzielić, a nie łączyć” ✌️

  Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk

  https://www.facebook.com/AktywnyCzystyNasielsk/posts/683201878884927

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *