NASIELSK. Były sobie pieniądze

2021-05-13 2:09:32

W Samorządowym Przedszkolu w Starych Pieścirogach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach VII edycji programu grantowego “Były sobie pieniądze” organizowanego przez Fundację BGK

Program ma zasięg ogólnopolski i jest przeznaczony dla placówek, które znajdują się na terenie gmin do 100 tys. mieszkańców. Samorządowe przedszkole w Starych Pieścirogach jako jedna z 10 placówek przedszkolnych z całej Polski zostało włączone do programu zyskując tym samym możliwość wzbogacenia programu nauczania o zestaw ciekawych lekcji o tematyce finansowej oraz ekonomicznej.

Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy finansowej dzieci i młodzieży oraz wprowadzenie ich w świat finansów tak, aby potrafiły lepiej funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie. Jest on realizowany poprzez przeprowadzenie przez nauczycieli autorskich lekcji o finansach w określonych grupach wiekowych. Każda placówka która zakwalifikowała się do udziału w programie otrzymała pakiet edukacyjny wspierający lekcje. Zawiera on film edukacyjny “Skąd biorą się pieniądze”, plansze “Historia pieniądza”, sklepik – zabawka, bankomat-zabawka, przykładowe scenariusze zajęć, skarbonki.

-Uważam, że nauka o finansach jest bardzo ważna – zaznacza Marta Czarniecka, inicjatorka programu w Przedszkolu. – Pewne zależności ekonomiczne można zauważać od najmłodszych lat, bo dzieci stosują je bezwiednie. Jako mama trójki dzieci widzę to na co dzień. Przykładem może być chociażby to, że podczas zabawy dzieci wymieniają się np. pewnymi dobrami – klocki za samochód, lalka za książeczkę. Dlaczego warto rozwijać w nich świadomość ekonomiczną – mówi M. Czarniecka.

Po tych zajęciach dzieci będą znały: wartość pieniądza, podstawy zarządzania finansami, rolę i funkcję banków.
– Do udziału w programie zgłoszona została jedna grupa, czyli 25 osób – grupa Misie, której jestem wychowawcą – mówi Monika Chrzanowska. – Dzieci uczestniczyły już w pierwszych zajęciach podczas których poznały banknoty oraz ich wartość. Podczas zajęć same przygotowały odpowiednią liczbę banknotów, tak by kupić w kasie bilet na spektakl teatralny pt. “Jaś i Małgosia” – dodaje pani Monika.

O.Z./Red.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *