NASIELSK. Będzie drożej za śmieci!

2020-12-23 1:06:59

Mieszkańców gminy Nasielsk czekają kolejne podwyżki. W 2021 r. wzrośnie nie tylko podatek od nieruchomości, ale zapłacą więcej również za odbiór odpadów komunalnych. Stawka za odpady segregowane wzrosła z 26 zł do 31 zł. – Mimo że Nasielsk nie jest bogatą gminą, mamy następną podwyżkę opłat za śmieci. To duże obciążenie dla mieszkańców, szczególnie w czasach pandemii – komentuje radny Andrzej Pacocha

Podczas listopadowej sesji Rada Miejska, na wniosek burmistrza, podniosła stawki za odbiór odpadów komunalnych. W 2021 roku mieszkańcy zapłacą 31 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane, tj. 5 zł więcej niż dotychczas, bądź 124 zł od osoby w przypadku niedopełnienia obowiązku segregacji (aktualnie 104 zł). Warto też dodać, że właściciele nieruchomości kompostujący bioodpady będą mogli liczyć na ulgi w wysokości 15% (zamiast 10%).

Ponadto, ustalono nową roczną stawkę opłat za odpady segregowane dla domków letniskowych – 181,90 zł (zamiast 169 zł). Z kolei w przypadku braku segregacji stawka ta wyniesie 727,60 zł (dotychczas 338 zł).

Dlaczego kolejna podwyżka?

Stawki poszły w górę, ponieważ gmina Nasielsk ponosi coraz większe koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. BŁYSK Bis miał w tym roku – zgodnie z przetargiem – wykonać zamówienie na kwotę 5 805 000 zł, ale już w październiku było wiadomo, że wspomniane środki będą niewystarczające. Wtedy też burmistrz wystąpił do radnych o dopłatę w wysokości 600 tys. zł.

– Wydatki za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi z terenu gminy Nasielsk przekroczą kwotę z przetargu. Dopłata, którą gmina będzie musiała ponieść za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi jest jeszcze dokładnie nieokreślona, dokładna suma będzie znana po wystawieniu faktur. Wydatki za odbiór i gospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Nasielsk do października 2020 roku wyniosły: 5 668 285,80 zł – informuje Joanna Grzeszczak z Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Miejskim.

Zdaniem Urzędu Miejskiego dopłata za śmieci wynika ze wzrostu ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Poza tym, jak okazuje się, gmina zapłaci jeszcze więcej za odbiór i zagospodarowanie odpadów w 2021 roku. Usługę nadal będzie wykonywał BŁYSK Bis, ale tym razem – zgodnie z przetargiem – swoją pracę wycenił na kwotę 6 149 000 zł.

Co na to radni?

Za śmieciową podwyżką zagłosowała zdecydowana większość Rady Miejskiej. Jednym z dwóch radnych, którzy jednak zagłosowali przeciwko, był A. Pacocha.

– Mieszkańcy nie są zadowoleni z tej podwyżki, ponieważ wielu z nich ma zmniejszone dochody i ze względu na pandemię nie pracuje normalnie. Poza tym już rok wcześniej była drastyczna podwyżka opłat za odpady – mówi radny.

– W przypadku Urzędu Miejskiego problemem jest słaba ściągalność opłat. Z tego co pamiętam, około 15% osób w ogóle nie płaci za śmieci, a to jest bardzo dużo. Zastanawiam się dlaczego ci, co płacą uczciwie, mają płacić za tych, co nie płacą? Warto też zwrócić uwagę na zbyt późny termin ogłoszenia przetargu na odbiór odpadów. Gdyby był ogłoszony wcześniej, można byłoby go powtórzyć, a stawki mogłyby być całkowicie inne – dodaje A. Pacocha.

Radny Rodryg Czyż, który w trakcie głosowania wstrzymał się od głosu, jest zdania, że burmistrz nie stara się, aby w przetargu śmieciowym brała udział więcej niż tylko jedna firma.

– Analizując, co dzieje się w ościennych gminach, widzimy, że tam włodarze przynajmniej starają się pokazać mieszkańcom, że mimo konkurencji 2-3 firm, to jednak te ceny trzeba trochę podnosić. U nas jest tylko jedna firma i równie dobrze może być ona monopolistą (…). Nie jestem za tym, żeby drenować mieszkańców z ich pieniędzy – ocenia radny.

Za podwyżką zagłosowało 12 radnych, a jednym z nich był Krzysztof Fronczak.

– W tym roku dołożyliśmy już około 600 tys. zł i dotychczasowa stawka jest po prostu niewystarczająca, ponieważ koszty cały czas rosną. Wiadomo, że obsługująca nas firma nie będzie pracowała po kosztach, tylko musi wypracować jakiś zysk. W tamtym roku też były podwyżki, podobnie jak w sąsiednich samorządach. Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim nie ma konkurencji, sortownie mają ograniczone moce przerobowe i dyktują ceny, rosną również opłaty środowiskowe – uważa szef Komisji Budżetu i Finansów.

K. Fronczak przyznaje, że w gminie Nasielsk są osoby, które nie płacą za śmieci, ale jak twierdzi, nie mają one żadnych dochodów, przez co nie ma możliwości wyegzekwowania zaległych opłat.

Daniel Szablewski

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *