Facebook

NASIELSK. Barwna cygańska biesiada

2017-06-16 10:17:34

Od 11 lat do nasielskiego Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II raz w roku przyjeżdżają reprezentacje domów pomocy społecznej z całej Polski, które w swej pracy terapeutycznej wykorzystują elementy barwnej cygańskiej kultury.

Nasielski DPS pełni w dziedzinie „cygańskości” rolę szczególną, można powiedzieć – wiodącą. Wyrazem tego jest podziękowanie, jakie w czasie tegorocznego Przeglądu otrzymała Agata Nowak – dyrektor nasielskiego DPS-u, pomysłodawczyni tej formy działalności terapeutycznej, jej główna propagatorka i organizatorka nasielskiej imprezy. Wyrazy wdzięczności pochodziły od nowodworskiego starosty, burmistrza Nasielska, a także marszałka województwa mazowieckiego.

Tegoroczny 11. już przegląd romskiej kultury odbył się 13 czerwca. Przez cały dzień na estradzie i przy ognisku odbywały się prezentacje dorobku poszczególnych placówek. Mieniły się w słońcu piękne cygańskie stroje, brzmiała cygańska muzyka i śpiew, wirowały taneczne pary, grupy i pojedyncze osoby w tańcu. Panowała radosna atmosfera nieudawanej przyjaźni i serdeczności.

Show skradła natomiast p. Pelagia ze swoim występem kabaretowym. Do tańca porwała między innymi burmistrza Nasielska i wicestarostę powiatu nowodworskiego (poniżej krótki filmik).

Kulminacyjnym punktem programu był występ Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno” z Gorzowa Wielkopolskiego.

Nasielski Przegląd to olbrzymie wyzwanie logistyczne. Dyrektor ma tutaj wsparcie nie tylko pensjonariuszy, ale i całej załogi, różnych instytucji i prywatnych firm. Impreza jest zawsze doskonale zorganizowana i przeprowadzona.

Hasłem przewodnim tegorocznego XI Przeglądu były słowa „Legenda cygańskiego taboru”.

red., fot. Andrzej Zawadzki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *