Facebook

Nasi też zadbają o pielgrzymów

2016-07-23 11:00:00

Młodzież z dekanatu nowodworskiego i zakroczymskiego z wielkim zaangażowaniem przygotowuje się do najważniejszego wydarzenia w naszym kraju – Światowych Dni Młodzieży, które już niebawem odbędą się w Krakowie.

Niewątpliwie najbardziej oczekiwanym momentem dla wszystkich przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży jest spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, który już 27 lipca wyląduje na krakowskim lotnisku po to, by spotkać się z młodzieżą z całego świata.

Młodzież z powiatu gotowa

Również młodzi ludzie z powiatu nowodworskiego z wielkim zaangażowaniem przygotowują się do tego wielkiego, na skalę całego świata, wydarzenia.
Przygotowania te nie trwają od dziś. Młodzież z całego powiatu uczestniczyła w wielu spotkaniach dekanalnych, podczas których odbywały się szkolenia oraz kursy pierwszej pomocy, zakończone certyfikatami.

Władze nie zadbały o atrakcje

19 lipca zaczynają się tzw. Dni w Diecezjach. Pielgrzymi ze wszystkich zakątków świata będą od wtorku przez cały tydzień tłumnie przybywać do Polski. Dlaczego tak wcześnie? Po to, by poznać tradycję, kulturę oraz obyczaje naszego kraju.
W ciągu całego tygodnia, aż do czasu przybycia papieża Franciszka do Polski, w wielu polskich miastach odbywać się będą koncerty, festiwale oraz imprezy kulturalne. Niestety, w powiecie nowodworskim nic się w tym czasie dziać nie będzie.

Ręce pełne pracy

– Przez ten tydzień mamy naprawdę wiele pracy. Obowiązuje nas służba na lotnisku w Modlinie. Pracujemy na 3 zmiany po 5 godzin. Będziemy odbierać pielgrzymów lądujących na nowodworskim lotnisku i kierować ich do odpowiednich środków transportu. Będzie to duże wyzwanie, ale mam nadzieję, że bez problemu sobie poradzimy. W sobotę wyjeżdżamy do Płocka na wydarzenia centralne. Natomiast 25 lipca już po godzinie 5:00 rano, nasi wolontariusze wyruszają do Krakowa – mówi w rozmowie z naszą redakcją wolontariuszka ŚDM Ola.
Jednak – jak dodaje – sama nie wybiera się na spotkanie z papieżem ze względu na to, co dzieje się teraz na świecie. Mowa o zamachach terrorystycznych.

Przenocują w szkołach

Ważne jest, że w Modlinie Twierdzy po Światowych Dniach Młodzieży będzie gościć 150 osób – najprawdopodobniej będą to Ormianie; natomiast w Modlinie Starym około 300 osób. Nasielska parafia Św. Wojciecha nie przyjmie gości.
Niestety nie udało się nam ustalić ilu przyjezdnych przyjmie parafia w Pomiechowie, Zakroczymiu, Czosnowie czy Leoncinie. Wiadomo jednak, że młodzież z praktycznie wszystkich diecezji uda się 25 lipca do Krakowa, by spotkać się z papieżem Franciszkiem.

Jak dojechać do Krakowa?

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży uruchomione zostają specjalne pociągi, które zawiozą młodzież prosto do Krakowa. Pierwszy pociąg ze stacji Nasielsk wyjeżdża o godzinie 5:37, natomiast drugi o godzinie 10:25. Pociągi ze stacji Modlin odjeżdżają: pierwszy – 5:49, drugi 10:42. Pociągi te są dedykowane osobom zarejestrowanym jako wolontariusze ŚDM.
Z Warszawy Wschodniej natomiast Koleje Mazowieckie uruchomiły pociąg Dragon, który odjeżdża o godzinie 08:46 i przybywa do Krakowa o 12:00. Dodatkowo co godzinę z warszawskich stacji do Krakowa dojeżdżają pociągi Express Inter City oraz Express Inter City Premium.

Adam Balcerzak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *