Facebook
Nasi też zadbają o pielgrzymów

2016-07-23 11:00:00

Młodzież z dekanatu nowodworskiego i zakroczymskiego z wielkim zaangażowaniem przygotowuje się do najważniejszego wydarzenia w naszym kraju – Światowych Dni Młodzieży, które już niebawem odbędą się w Krakowie.

Niewątpliwie najbardziej oczekiwanym momentem dla wszystkich przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży jest spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, który już 27 lipca wyląduje na krakowskim lotnisku po to, by spotkać się z młodzieżą z całego świata.

Młodzież z powiatu gotowa

Również młodzi ludzie z powiatu nowodworskiego z wielkim zaangażowaniem przygotowują się do tego wielkiego, na skalę całego świata, wydarzenia.
Przygotowania te nie trwają od dziś. Młodzież z całego powiatu uczestniczyła w wielu spotkaniach dekanalnych, podczas których odbywały się szkolenia oraz kursy pierwszej pomocy, zakończone certyfikatami.

Władze nie zadbały o atrakcje

19 lipca zaczynają się tzw. Dni w Diecezjach. Pielgrzymi ze wszystkich zakątków świata będą od wtorku przez cały tydzień tłumnie przybywać do Polski. Dlaczego tak wcześnie? Po to, by poznać tradycję, kulturę oraz obyczaje naszego kraju.
W ciągu całego tygodnia, aż do czasu przybycia papieża Franciszka do Polski, w wielu polskich miastach odbywać się będą koncerty, festiwale oraz imprezy kulturalne. Niestety, w powiecie nowodworskim nic się w tym czasie dziać nie będzie.

Ręce pełne pracy

– Przez ten tydzień mamy naprawdę wiele pracy. Obowiązuje nas służba na lotnisku w Modlinie. Pracujemy na 3 zmiany po 5 godzin. Będziemy odbierać pielgrzymów lądujących na nowodworskim lotnisku i kierować ich do odpowiednich środków transportu. Będzie to duże wyzwanie, ale mam nadzieję, że bez problemu sobie poradzimy. W sobotę wyjeżdżamy do Płocka na wydarzenia centralne. Natomiast 25 lipca już po godzinie 5:00 rano, nasi wolontariusze wyruszają do Krakowa – mówi w rozmowie z naszą redakcją wolontariuszka ŚDM Ola.
Jednak – jak dodaje – sama nie wybiera się na spotkanie z papieżem ze względu na to, co dzieje się teraz na świecie. Mowa o zamachach terrorystycznych.

Przenocują w szkołach

Ważne jest, że w Modlinie Twierdzy po Światowych Dniach Młodzieży będzie gościć 150 osób – najprawdopodobniej będą to Ormianie; natomiast w Modlinie Starym około 300 osób. Nasielska parafia Św. Wojciecha nie przyjmie gości.
Niestety nie udało się nam ustalić ilu przyjezdnych przyjmie parafia w Pomiechowie, Zakroczymiu, Czosnowie czy Leoncinie. Wiadomo jednak, że młodzież z praktycznie wszystkich diecezji uda się 25 lipca do Krakowa, by spotkać się z papieżem Franciszkiem.

Jak dojechać do Krakowa?

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży uruchomione zostają specjalne pociągi, które zawiozą młodzież prosto do Krakowa. Pierwszy pociąg ze stacji Nasielsk wyjeżdża o godzinie 5:37, natomiast drugi o godzinie 10:25. Pociągi ze stacji Modlin odjeżdżają: pierwszy – 5:49, drugi 10:42. Pociągi te są dedykowane osobom zarejestrowanym jako wolontariusze ŚDM.
Z Warszawy Wschodniej natomiast Koleje Mazowieckie uruchomiły pociąg Dragon, który odjeżdża o godzinie 08:46 i przybywa do Krakowa o 12:00. Dodatkowo co godzinę z warszawskich stacji do Krakowa dojeżdżają pociągi Express Inter City oraz Express Inter City Premium.

Adam Balcerzak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *