Najlepsze ogrzewanie do domu lub mieszkania w 2022 – czyli jakie?

2022-12-28 7:43:38
Polacy, którzy stają w tym roku przed koniecznością zmiany lub instalacji ogrzewania w swojej nieruchomości, mają wyjątkowo trudny wybór. Ceny surowców energetycznych poszybowały w górę i trudno przewidzieć, jak będą się kształtować w następnych miesiącach czy nawet latach. Co powinien zrobić dobry gospodarz w tej sytuacji? Jaki typ ogrzewania jest zarazem wydajny, przyjazny dla środowiska i nie generuje ogromnych kosztów początkowych?

 

Ogrzewanie na podczerwień – alternatywa grzewcza na trudne czasy

Instalacja ogrzewania wiąże się zwykle ze znacznym wydatkiem i ingerencją we wnętrze budynku. Czy zawsze musi tak być? Okazuje się, że nie. Istnieją typy ogrzewania, które oferują tzw. czysty montaż i są w zasięgu ręki nawet tych osób, które dysponują ograniczonym budżetem. Mowa oczywiście o panelach grzewczych, których montaż nie wymaga kucia ścian, a sama technologia jest odpowiednia zarówno dla nowych, jak i starych budynków. Gdzie można zainstalować ogrzewanie na podczerwień? Jest ono polecane dla domu, mieszkania, jak i firmy. Co ważne, tego rodzaju ogrzewanie jest bardzo wydajne, aby ogrzać pomieszczenie o powierzchni 10m2, wystarczający jest panel o mocy 650W. Wydajność to parametr, który ma szczególnie duże znaczenie w bieżącym sezonie, gdy bezpieczeństwo energetyczne Europy stoi pod dużym znakiem zapytania, a Polska boryka się z największym od lat kryzysem węglowym.

Jakie zalety ma ogrzewanie na podczerwień? Jak działa ten system?

Ogrzewanie na podczerwień ma całą masę zalet. Oferuje szybki i bezinwazyjny montaż, podobnie jak ogrzewanie elektryczne za pomocą pieca akumulacyjnego. Jest rozwiązaniem o znakomitej żywotności – panele grzewcze są bezawaryjne i mogą pracować latami, dostarczając domownikom komfortowe ciepło. Tym, co bezapelacyjnie stanowi największą zaletę tego systemu, jest sam sposób grzania. Panele grzewcze nie nagrzewają powietrza, a jedynie powierzchnie w pomieszczeniu. W mieszkaniu, w którym zainstalowano ogrzewanie na podczerwień, ciepłe są więc podłogi, ściany i meble. To nowoczesne ogrzewanie domu w ten sam sposób oddziałuje na… ludzkie ciało. Tak, podczerwień ogrzewa skórę, zapewniając komfortowe uczucie ciepła, jednocześnie dbając o mikroklimat wnętrza. Powietrze w domu ogrzewanym podczerwienią jest rześkie, co docenią osoby, które narzekały na jakość tego parametru w pomieszczeniach, w których działało klasyczne ogrzewanie centralne.

Panele grzewcze to rozwiązanie innowacyjne – mogą one współpracować z fotowoltaiką, dzięki czemu gospodarstwo domowe może liczyć na jeszcze większe oszczędności. Ponadto system ten może stanowić podstawową formę ogrzewania, jak równie dobrze być uzupełnieniem np. dla ogrzewania kominkowego. Warto zdecydować się na takie ogrzewanie domu, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wydajna i niezawodna technologia.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *