Najlepsze mazowieckie smaki nagrodzone Laurem Marszałka; wśród wyróżnionych nasi mieszkańcy!

2022-06-09 3:22:40

Wyjątkowy smak, unikalna receptura i regionalne pochodzenie – to wszystko walory produktów nagrodzonych Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Spośród 127 zgłoszeń, nadesłanych zarówno przez producentów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, kapituła wybrała najlepsze z nich w sumie w 12 kategoriach. Laureaci zostali nagrodzeni podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 czerwca w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wśród nagrodzonych znaleźli się też producenci ze stolicy i okolic.

Jak wskazuje marszałek Adam Struzik, nagrody przyznawane przez samorząd województwa tradycyjnym produktom są gwarancją jakości. – Konkurs o Laur Marszałka od lat pokazuje, że smaki mazowieckich produktów są bardzo różnorodne, ale łączą je wierność tradycji, staranność producentów i przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziedzictwo kulinarne jest nieodłączną częścią regionalnej tradycji, która mimo upływu lat, wciąż trwa – dodaje.

W tej edycji konkursu zgłoszono 127 produktów żywnościowych: w tym 106 wytwarzanych przez producentów indywidualnych oraz 21 wytwarzanych przez przedsiębiorców. Podczas posiedzeń kapituły konkursowej, które odbyły się w maju, jej członkowie dokonali oceny dostarczonych produktów, a następnie przyznali wyróżnienia i wybrali laureatów.

– Do konkursu co roku zgłasza się wielu producentów, którzy chcą się pochwalić swoimi produktami – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Warto zauważyć, że nagradzamy nie tylko producentów komercyjnych, ale także koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i osoby indywidualne, które pasjonują się kuchnią regionalną i pielęgnują kulinarną tradycję – podkreśla.

Wśród nagrodzonych Laurem znaleźli się także producenci z okolic Warszawy: Dorota Dyga z Gąsiorowa w gminie Serock za Gąsiorowski ser edamski na suchą skórkę, Gospodarstwo Pasieczne „Księżycowa Pasieka” z Wólki Dworskiej w gminie Góra Kalwaria za Miód leśny z kruszyną leśną, Usługi Gastronomiczno-Turystyczne Romana Woźnica z Sulejówka za Chutney z pieczonej dyni, a także warszawska firma Tadam! Naturalne Cukiernictwo Maksym Szostak za Ciasto „Praski Królik”.

Wyróżnienia otrzymali natomiast m.in.: Janina Zawłocka z Kamionki w gminie Jakubów za Tort miodowy, Ewa Sumińska z miejscowości Janów Mikołajówka w gminie Czosnów za Ciasto seromakowiec, Koło Gospodyń Wiejskich w Kazuniu Polskim w gminie Czosnów za Mięsne smarowidło do chleba, Gospodarstwo Rolne Marek Turkowski Kiszonki z Otuliny Kampinosu z Łomnej w gminie Czosnów za Ogórki kiszone, Pasieka Pod Kogutem – Robert Stojak z Serocka za Miód wielokwiatowy Ziemi Serockiej, Paweł Kowalewski z Cybulic Dużych w gminie Czosnów za Wino Ratafia, Biała Tynka Joanna Dyga – Piszewska z Gąsiorowa w gminie Serock za Ementaler z Białej Tynki.

Jak podkreśla radny województwa i przewodniczący komisji rolnictwa i terenów wiejskich Leszek Przybytniak, Mazowsze ma się czym pochwalić w dziedzinie regionalnej kuchni. – Nasi producenci żywności wiedzą, jak łączyć tradycję z nowoczesnością, by uzyskać potrawy najwyższej jakości. Wśród nagrodzonych produktów mamy zarówno wyroby piekarnicze, ciasta, doskonałe soki i przetwory owocowe, jak i nabiał czy produkty mięsne. Nie zabrakło także wina czy nalewek – podsumowuje.

W konkursie o Laur Marszałka na najlepszy produkt roku 2021 mogli wziąć udział producenci żywności z terenu województwa mazowieckiego. Zarówno firmy komercyjne, jak i podmioty oraz organizacje wytwarzające żywność na mniejszą skalę, takie jak: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne, osoby fizyczne. Koniecznym warunkiem było udokumentowanie swojej działalności posiadanymi certyfikatami, dyplomami, zaświadczeniami lub innymi dokumentami, np. potwierdzającymi prezentację produktu na targach, wystawach, imprezach lokalnych i regionalnych. Co ważne, zgłoszony produkt musiał być powtarzalny, tak by można go było m.in. promować przy różnych okazjach.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *