Facebook

Najciekawsze filmy dramatyczne

2020-04-04 2:23:49
Lubisz kino, które porusza duszę i umysł? Szukasz wartych uwagi tytułów? Mamy coś dla specjalnie dla Ciebie. Przedstawiamy listę najlepszych filmowych dramatów, które na długo zapadają w pamięć każdego widza. Określenie dramat filmowy zostało zapożyczone z literatury. Do dramatów często zalicza się produkcje, które ze względu na swoją konstrukcję nie pasują do znanych od lat gatunków filmowych. Często do dramatów zaliczane są filmy obyczajowe i o charakterystyce społecznej lub psychologicznej.

 

Najlepsze filmy dramatyczne

Nasze zestawienie zaczynamy od kultowego filmu “Zielona mila” w reżyserii Franka Darabonta. Ten amerykański dramat swoją premierę miał szóstego grudnia 1999 roku. Scenariusz produkcji został oparty na powieści Stephena Kinga. Film w 2000 roku dostał nominację do Oscarów w czterech kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz adaptowany i najlepsza muzyka filmowa. Ostatecznie dzieło nie otrzymało żadnej ze statuetek. Główne role w “Zielonej mili” grają Tom Hanks i Michael Duncan. Akcja filmu rozpoczyna się w 1935 roku. Paul Edgecombe grany przez wspomnianego Toma Hanksa pracuje jako strażnik w więzieniu Cold Mountain. Odpowiada za blok śmierci w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy. To on eskortuje ich korytarzem nazywanym “Zieloną milą” do pomieszczenia w którym są pozbawiani życia. Codzienna rutyna dobiega końca gdy do więzienia trafia czarnoskóry skazaniec John Coffey. Jest oskarżony o zamordowanie dwóch białych dziewczynek. Od jego przybycia w więzieniu zaczynają dziać się rzeczy, które zmieniają życie wszystkich pracowników zakładu.

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć amerykańskiego komediodramatu “Green Book” w reżyserii Petera Farrelly. Światowa premiera filmu miała miejsce 11 listopada 2018 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Jak wynika z danych zagranicznych mediów film, którego budżet wyniósł 23 miliony, na całym świecie zarobił ponad 320 milionów dolarów. Produkcja w 2018 roku została nagrodzona Oscarami w trzech kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy i najlepszy scenariusz oryginalny. Główne role w tym wybitnym komediodramacie grają Viggo Mortensen i Mahershala Ali. Akcja filmu rozpoczyna się w 1962 roku w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciel klasy robotniczej Tony Lip zostaje kierowcą wybitnego czarnoskórego muzyka Dona Shirleya. Mężczyźni ruszają w trasę koncertową po południowych stanach USA. Choć na pierwszy rzut oka wszystko ich różni, to z czasem okazuje się, że to tylko pozory. Połączeni w walce ze stereotypami ruszają w podróż, która zaowocuję przyjaźnią na całe życie.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *