Nadaj starym przedmiotom nowy wygląd

2021-03-18 11:34:55
Rdza? Odpadająca farba? Zarysowania i uszkodzenia powierzchni? To typowe i naturalne efekty starzenia się różnych powierzchni przy normalnym użytkowaniu. Nie wygląda to jednak zbyt dobrze. Ale na szczęście nie trzeba wyrzucać ich na śmieci! Wystarczy nieco pracy i odpowiednie narzędzia, aby nadać tym przedmiotom zupełnie nowy, świeży wygląd.

 

Niewielkie naprawy

Na samym początku warto zająć się naprawą niewielkich uszkodzeń. Zespawanie urwanego elementu, uzupełnienie brakujących śrubek czy wymiana najbardziej uszkodzonych elementów. Nie zaszkodzi również zastosowanie środków smarnych tam, gdzie występują ruchome części. Jeśli jest taka konieczność – również odrdzewiacza. Tego typu prace najlepiej wykonać na początek, aby nie były widoczne po zakończeniu pracy nad odnowieniem.

Czyszczenie powierzchni

Najważniejszym krokiem jest odpowiednie wyczyszczenie powierzchni. Pozwoli to na usunięcie zabrudzeń, rdzy oraz zużytej warstwy farby i lakieru. Należy podejść do tego z dużą uwagą i dokładnie oczyścić całą powierzchnię, inaczej pominięte ślady zostaną aż do kolejnego takiego czyszczenia. Przydatne są na tym etapie szlifierki do polerowania. Zarówno modele akumulatorowe, jak i sieciowe pozwalają na wygładzenie i oczyszczenie każdego rodzaju powierzchni: drewna, metalu, betonu, a nawet kamieni.

Zabezpieczenie powierzchni

Oczyszczoną powierzchnię należy zabezpieczyć przed zbyt szybkim starzeniem i niszczeniem. W tym celu stosuje się różnego typu lakiery oraz farby. Wybór odpowiedniego środka oczywiście zależy od właściciela i jego potrzeb. Lakier podkreśla naturalną barwę i fakturę danego materiału, natomiast farba pozwala nakryć wszystko danym kolorem. Drugie rozwiązanie sprawdza się dobrze, gdy dana powierzchnia nie wygląda zbyt atrakcyjnie lub gdy przedmiot zbudowany jest z kilku rodzajów różnych materiałów.

Jak często należy odnawiać przedmioty?

Na pewno nie powinno się robić tego zbyt często. W czasie polerowania usuwana jest wierzchnia warstwa materiału. Choć jest to bardzo niewielka ilość, przy bardzo częstym używaniu szlifierki do polerowania można osłabić niektóre elementy, co ułatwi ich uszkodzenie w czasie normalnego użytkowania. Jednak równie szkodliwe mogą być też skutki zaniedbań. Powstająca na skutek utleniania metalu rdza także prowadzi do uszkodzeń powierzchni.

Najlepszym wyjściem jest niedoprowadzanie do zbyt dużego zniszczenia. Gdy widoczne są większe uszkodzenia na powierzchni, warto od razu podjąć się pracy naprawczej. Na wczesnym etapie często wystarczy jedynie odmalować na nowo cały przedmiot, aby zabezpieczyć go przed pojawianiem się zanieczyszczeń. Można także użyć szlifierki, by ostrożnie ściągnąć tylko starą farbę lub lakier.

Takie podejście wymaga jednak konsekwencji i dopilnowania wykonywania napraw. Przeoczone uszkodzenie powierzchni szybko zacznie rdzewieć lub się zanieczyści, a to pociągnie za sobą dalsze konsekwencje i będzie wymagać więcej pracy i wysiłku.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *