Na ulice wyjechał Uber

2017-08-15 3:51:56

Mieszkańcy powiatu nowodworskiego od jakiegoś czasu mogą korzystać z Ubera. Co to takiego?

Uber działa podobnie jak taksówka. Jest tylko kilka różnić. Po pierwsze, auta nie są oznakowane. Po drugie – samochód zamawia się przez internetową aplikację, wpisując skąd i dokąd chcemy dojechać. Uruchamiając ją, wskazujemy też wielkość pojazdu w zależności od potrzeb. Po trzecie, żeby jechać Uberem, nie trzeba mieć przy sobie gotówki. Gdy dotrzemy do miejsca docelowego, naliczane są koszta, a opłatą za przejazd obciążana jest wskazana przy logowaniu karta kredytowa.

Sprawdziliśmy, czy aplikacja Ubera działa również w naszym powiecie. Okazuje się, że tak. Samochód można zamówić z dowolnego miejsca. Szczególnie dużo samochodów Ubera jeździ w okolicach nowodworskiego portu lotniczego.

– Bardzo dużo ludzi korzysta z naszych usług, poruszając się na trasie lotnisko – stacja PKP Modlin. Jeszcze rok temu był może jeden przejazd dziennie. Dzisiaj są to już 3-4 kursy. Biznes się rozkręca, ale na dzień dzisiejszy nie przeżyłbym jeżdżąc jako kierowca Ubera – mówi w rozmowie z naszą redakcją kierowca tej coraz bardziej popularnej formy przejazdu.

Aplikacja, przez którą możemy zamówić przejazd Uberem, posiada jeszcze inne funkcje. Dzięki niej możemy udostępnić swoim znajomym i bliskim informacje o tym, kiedy mogą się nas spodziewać. Wybieramy przycisk “Wyślij status”, by na bieżąco udostępniać swój spodziewany czas przyjazdu. Dzięki temu, nasi znajomi będą wiedzieć, że wszystko jest w porządku.

Możemy też podzielić koszty przejazdu z dowolną osobą z listy kontaktów, która jeździ Uberem. Wystarczy dotknąć zdjęcia swojego kierowcy, by skorzystać z opcji “Podział opłaty”. Dzięki temu możemy podzielić się kosztami przejazdu z każdym pasażerem samochodu. Zanim wyruszymy w podróż, możemy również sprawdź cenę przejazdu. Wystarczy wprowadzić miejsce docelowe, by oszacować koszt przejazdu.

Uber ma również wady. Od wielu lat walczą z nim taksówkarze. Bardzo często zdarza się, że kierowcy Ubera nie posiadają licencji na przewóz osób.

– Uber zdobywa rynek nie dlatego, że jest innowacyjny. “Innowacje” Ubera od dawna są stosowane w polskich korporacjach taksówkowych – jak np. aplikacja “Itaxi”. Problemem jest to, że Uber omija kosztowne regulacje, do których przestrzegania zmuszeni są taksówkarze. Stąd niższe koszty i cena dla klienta – mówi pan Krzysztof, który od 20 lat prowadzi taksówkę.

Chodzi między innymi o obowiązek posiadania licencji, zdania egzaminu, przejścia badań lekarskich, zakupu i legalizacji taksometru, a także kasy fiskalnej.

– Do tego dochodzi specjalny przegląd i konieczność otrzymania w dowodzie rejestracyjnym wpisu o tym, że auto jest taksówką. Kupi pan taki samochód? Nie. Samochód od kierowcy Ubera pan kupi i nawet nie będzie pan wiedział, że przewoził ludzi – tłumaczy taksówkarz.

Mimo protestów taksówkarzy, Uber zdobywa coraz większą popularność. Korzystanie z aplikacji jest przeważnie znacznie tańsze niż jazda “legalnymi” taksówkami. Choć trzeba mieć też świadomość, że stawki Ubera również są ruchome i w momencie, gdy na usługę jest duże zapotrzebowanie, a samochodów w okolicy jest mało, za przejazd Uberem zapłacić trzeba czasami nawet więcej niż za taksówkę.

AB

Comments

comments

4 komentarze

 1. Krz odpowiedz

  Chyba coś Ci się koleś pomyliło i nie wprowadzam ludzi w błąd. Nie wiem jak taka firma która w biały dzień okrada Państwo może istnieć. Jest ustawa i jest wyraźnie napisane kto i na jakich zasadach może wozić ludzi. Jak czytam takie dyrdymały jak twój post to mnie na wymioty zbiera. Chciałbym żeby Ci okradli mieszkanie zabrali samochód itp bo przecież niebtrzeba przestrzegać prawa i ciekawe co byś wtedy napisał pacanie.
  A trybunał europejski uznał tych oszustów za firmę transportową i już niedługo będą okradać innych ZŁODZIEJE

 2. Burmiszcz odpowiedz

  No tak się złożyło, że mamy 21 wiek, więc wyluzujcie już z afirmowaniem przeżytków
  o nazwie taxi. Poza tym wszedł projekt ustawy wg której kierowcy Ubera będą musieli za 300 zł kupić jakąś licencję, a cierpy nie będą mieli płacone za pierdzenie w fotel ma postojowym. Lada dzień złotówy same będą jeździły w Uberze.

  1. True odpowiedz

   Sie zobaczy kolego. Jeśli na równych zasadach to uber może być !przecież od dawna wiadomo że w uberze jeżdzą niedorozwoje :-)zobaczymy jak długo uber będzie wam dopłacać a potem zasiłek dla leszczy !wszędzie są ludzie których trzeba wykorzystać i nimi sterować!!!

  2. Ja odpowiedz

   Tak, dodatkowo kasę fiskalną połączoną z licznikiem kilometrów. Jak będziesz musiał zapłacić podatek z tej kasy to ci się nogi ugną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…