NA BIEŻĄCO. Wprowadzono stan epidemii. Przerwa w szkole do świąt

2020-03-20 9:09:21

W piątek (20 marca) premier Mateusz Morawiecki wprowadził stan epidemii w Polsce. Z czym to się wiąże?

Do tej pory od 13 marca obowiązywał stan zagrożenia epidemiologicznego, teraz postanowiono zaostrzyć rygor kwarantanny. Wiąże się to m.in. z tym, że wszystkie placówki oświatowe i szkoły wyższe będą zamknięte do świąt Wielkanocnych. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków i klubów dziecięcych. Podniesione zostały kary dla osób, które nie przestrzegają nałożonej na nich kwarantanny do 30 tysięcy zł. Wdrożony zostanie również “mechanizm śledzenia, czy każda osoba pozostaje pod adresem, który zadeklarował”.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że oznacza to, iż “stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województwo mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii” Innymi słowy, można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa.

Dodatkowo wprowadzona zostanie tzw. strefa zero, czyli obszaru bezpośrednio wokół ogniska wirusa, który poddany jest szczególnie ścisłej kontroli i ograniczeniom. Taką strefą może być miasto lub cały region. Co może, ale nie musi wiązać się np. z zamknięciem miasta lub zakazem wjazdu albo wyjazdu z niego. Ponadto, MOŻE być m.in. ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów i produktów spożywczych, ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń, obowiązkowe zabiegi sanitarne, nakaz udostępnienia lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych, obowiązek przeprowadzenia szczepień.

Ewa Gruszka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…