Facebook

Muzeum rodzi się na nowo

2016-03-31 4:21:11

21 marca – dokładnie w pierwszy dzień wiosny – odbyło się walne zebranie zarządu Stowarzyszenia Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Jest nowy prezes! Kto zajmie się rozwojem muzeum?

Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin to miejsce, które przyciąga każdego dnia ludzi z całego świata. W budynku przy ulicy Baśki Murmańskiej 164 w Modlinie Twierdzy pojawili się już cudzoziemcy – między innymi z Niemiec, Holandii, Chin, Japonii,  a nawet z Madagaskaru i Australii.
Miejsce to odwiedzają również goście z naszego kraju, ze wszystkich jego części, a także mieszkańcy naszego miasta, którzy chcą poznać jego historię, przedszkolaki z lokalnych przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, a nawet rodziny poległych tu w czasie wojny żołnierzy, którzy szukają informacji o swoich przodkach, co w wielu przypadkach udaje się. Jednym zdaniem: muzeum łączy pokolenia.
Muzeum żyje i z dnia na dzień gości w swoich murach jeszcze większą liczbę turystów i pasjonatów historii.
– W tym miejscu można sprawdzić, ile waży historia – to ulubione powiedzenie dyrektora Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin – Piotra Biłdy.
Rzeczywiście tak jest. Goście odwiedzający muzeum nie nudzą się. Wszystkie eksponaty można wziąć do ręki, dotknąć, wczuć się w chwilę wojny i przeżywać to, co przeżywali żołnierze, bohaterowie polegli podczas II wojny światowej.
21 marca odbyło się walne posiedzenie zarządu Stowarzyszenia Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Podczas jego trwania został wybrany nowy prezes, którym został Robert Kanigowski – przysłowiowa kopalnia pomysłów i przede wszystkim pasjonat historii. Z zapowiedzi nowego prezesa – jeśli chodzi o funkcjonowanie Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin – wynika, że szykuje się prawdziwy przełom w jego funkcjonowaniu.
– Moim celem jest przede wszystkim współdziałanie z miastem, pisma do MON, Ministerstwa Kultury czy IPN. Chciałbym się spotkać i podpisać umowy współpracy z lokalnymi jednostkami wojskowymi. Na pewno zapewnimy najmłodszym rozrywkę w muzeum i parku militarnym. Mam zamiar osobiście odwiedzić dyrektorów szkół, żeby zachęcić do żywych lekcji historii w naszym muzeum. Oprócz tego, w karty historii muzeum wpisane zostaną koncerty, projekcje filmów, czasowe wystawy, no i dni otwarte – najbliższe 23 i 24 kwietnia – mówi w rozmowie z naszą redakcją Robert Kanigowski. – Nową atrakcją w muzeum będą przejażdżki gazikami i uazami.
Nowy prezes Stowarzyszenia Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin jest otwarty na współpracę ze wszystkimi miłośnikami historii. Oprócz Roberta Kanigowskiego w skład zarządu weszli również: Andrzej Ilnicki – wiceprezes zarządu, Michał Golak – wiceprezes zarządu, Szymon Jezierski – członek zarządu oraz Piotr Michał Biłda – skarbnik.
Funkcję dyrektora Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin nadal pełnił będzie Piotr Biłda.

Adam Balcerzak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…