Facebook
MPL WARSZAWA-MODLIN. Nasze lotnisko najdynamiczniej w kraju odzyskuje pasażerów

2022-04-27 10:53:21

Po pierwszym kwartale br. Port Lotniczy Warszawa-Modlin odnotował największy w kraju wzrost ruchu pasażerskiego w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku, czyli sprzed okresu poprzedzającego ogłoszenie pandemii. Czy kryzys pomiędzy protestującymi kontrolerami ruchu lotniczego a przedstawicielami Polskiej Agencji Ruchu Lotniczego może to zmienić?

Jak pokazują dane statystyczne od początku bieżącego roku co miesiąc wzrasta liczba pasażerów nowodworskiego lotniska.

Co miesiąc więcej pasażerów

W styczniu odbyły się 1032 operacje (starty i lądowania) a pracownicy lotniska odprawili 136 626 osób. W lutym operacji odnotowano 1422 a pasażerów 175 452. Już w marcu liczba operacji sięgnęła 1790 co pozwoliło obsłużyć 211 488 pasażerów. Te wyniki plasują lotnisko w Modlinie na pierwszym miejscu w kraju patrząc na osiągnięcie wielkości ruchu lotniczego sprzed obostrzeń pandemicznych. To już 90 % tego co miało miejsce przed pandemią. Drugim lotniskiem są podkrakowskie Balice, które osiągnęły 80 % ruchu lotniczego sprzed pandemii a Lotnisko Chopina w Warszawie 65%. Prognozowane wyniki na kwiecień to ponad 1900 operacji i 263 600 obsłużonych pasażerów. To pokazuje, że Lotnisko w Modlinie ma szansę w niedługim czasie osiągnąć ruch pasażerski na poziomie notowanym przed ogłoszeniem pandemii coronavirusa oraz, że jest lubiane przez pasażerów.

Czy kryzys zatrzyma rozwój?

Od kilku dni toczą się negocjacje Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego z zatrudniającą ich Polską Agencją Żeglugi Powietrznej dot. m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagrodzeń. – Negocjacje cały czas trwają i jeśli te osoby (kontrolerzy ruchu lotniczego) odejdą z pracy, realnie oceniamy, wspólnie z Eurocontrol (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej), że ilość możliwych startów i lądowań z lotniska Okęcie i lotniska Modlin zmniejszy się o około dwie trzecie, czyli dwie trzecie lotów nie będzie się mogło odbyć z tych lotnisk – powiedział na antenie TVP Info Piotr Samson prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Już teraz na lotnisko w Modlinie kierowane są samoloty, które z powodu opóźnień nie mogły być obsłużone przez lotnisko w Warszawie.

Miejmy nadziej, że sporne kwestie pomiędzy kontrolerami ruchu z PAŻP zostaną rozwiązane i nie dojdzie do wyhamowania dynamiki rozwoju ruchu lotniczego w Modlinie.

M. Mianowicz
fot. MPL Warszawa-Modlin

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *