Mosty na bombach stoją

2017-08-30 4:17:13

W Starych Pieścirogach (gm. Nasielsk) trwa rozbiórka starego i budowa nowego mostu. Podczas prac nie obyło się bez niespodzianek.    

Prace rozpoczęły się 17 sierpnia. Wykonawcą jest firma “Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o” z Mińska Mazowieckiego.

Wydobyto 6 bomb, a prace dopiero się zaczęły

Już 23 sierpnia w godzinach porannych drogowców spotkała pewna nieprzewidziana sytuacja. Podczas prac rozbiórki mostu natknięto się na pociski rakietowe z okresu II wojny światowej. Podobne pociski odkryto również w Nasielsku 24 i 25 sierpnia, podczas prac przy rozbiórce mostku w centrum miasta, o których pisaliśmy w numerze 33 Tygodnika Nowodworskiego w artykule pt: “Armagedon miasta”.

Dotychczas wykopano z wyżej wspomnianych terenów, łącznie 6 pocisków rakietowych. Jak informuje kpt. Sylwester Ludwiczak z 2 Pułku Inżynieryjnego, ich zniszczeniem zajął się patrol rozminowania numer 19 z Nowego Dworu Mazowieckiego, podległy pod 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia.

Czas pokaże, czy ziemia, na której stały stare mostki, kryje jeszcze jakieś niespodzianki.

Praca wre, mieszkańcy zdezorientowani

Wykonywane prace w Starych Pieścirogach wiążą się z dużym utrudnieniem dla kierowców. Nie wiedzieli oni bowiem dokładnie, kiedy rozpoczną się i zakończą prace. Wielu z mieszkańców myślało, że te będą miały miejsce dopiero od 1 września. Objazd przez miejscowość Chlebiotki i Kątne wprowadzono dość spontanicznie i niezapowiedzianie – 21 sierpnia.

Jak informuje “Życie Nasielska” Monika Burdon – rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – termin zakończenia prac przewidziany jest na koniec bieżącego roku. Na czas rozbiórki starego i budowy nowego mostu na wspomnianym odcinku, zostanie wyłączony ruch dla kierowców. Jedynie piesi będą mogli poruszać się tą trasą, dzięki wybudowanej na okres prac, kładce. Inwestycja opiewa na kwotę 2 milionów 180 tysięcy złotych.

Jakby tego było mało…

Największy problem mają osoby podróżujący lokalną linią autobusową z dworca PKP do miasta i odwrotnie. Jak informuje Pani Danuta – mieszkanka Nasielska – kierowcy autobusów jeżdżą jak chcą. Jedni odjeżdżają z jednej strony torów, inni z drugiej. Kartka informacyjna, która pojawiła się na przystanku, jest zdaniem Pani Danuty, nieczytelna. Wynika z niej, że autobusy jadące do Warszawy i SKR odjeżdżają z drugiej strony torów. A niestety jest tak, że jedne autobusy rzeczywiście jeżdżą ze strony, na której stoi dworzec PKP, a inne ze strony przeciwnej. Dla “Życia Nasielska” wypowiedział się na ten temat prezes SKR – Andrzej Królak:

– O tym, że droga na Pieścirogi będzie zamknięta i mamy korzystać z objazdu przez Chlebiotki dowiedzieliśmy się w poniedziałek – 21 sierpnia – około godziny 12:00. Rzeczywiście próbowaliśmy tego dnia jeździć objazdem, ale okazało się, że to zajmuje bardzo dużo czasu i kursów byłoby zdecydowanie mniej. Było jeszcze kilka kursów przez Nową Wieś, ale po opadach deszczu okazało się, że tamtą drogą nie da się jeździć. Dlatego zdecydowaliśmy o tym, żeby nasze autobusy jeździły przez Siennicę, po prostu nie mamy innego wyboru. Gdybyśmy otrzymali wcześniej informację o zamknięciu drogi, z pewnością powiadomilibyśmy o nowych trasach przejazdu naszych pasażerów, a tak, wszystko musieliśmy ustalać z godziny na godzinę – tłumaczy prezes Królak.

Jak widać, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich zaczął działać błyskawicznie i niespodziewanie, co zaburzyło pracę przewoźnikom autobusowym, jak i sprawiło problem kierowcom.

 

AB

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…