Facebook

MODLIN TWIERDZA. Tak rodzi się historia!

2020-09-05 1:02:10

Co prawda historia tego miejsca toczy się od ponad dwustu lat, jednak teraz będzie można poznać ją w nowoczesnej formie i w niespotykanym na naszym terenie wymiarze. Już niedługo otwarcie pierwszego w pełni multimedialnego Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 w Twierdzy Modlin

Pierwsze zapowiedzi budowy muzeum pojawiły się już w roku 2018. W tej chwili prace budowlane są na finiszu, a nam udało się dostać do środka i dowiedzieć, jakie atrakcje szykują się dla zwiedzających. Centrum Edukacji Historycznej to projekt realizowany przez Fundację Nasza Historia wchodzącą w skład Grupy Konkret właściciela części terenu w Twierdzy Modlin przy wsparciu środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Cały projekt zakłada wybudowanie kilku oddzielnych jednostek muzealnych przedstawiających różne okresy z historii Twierdzy.

-Zaczęliśmy „od końca” z uwagi, że historia obrony Modlina z 1939 roku jest nam najbliższa i nierozerwalnie związana z polskimi dziejami, kiedy to polscy żołnierze walczyli o wolność ojczyzny. Pierwsza część wystawy jest zlokalizowana w Prochowni 197, czyli miejscu, z którego generał Wiktor Thommee dowodził obroną Modlina – powiedział nam Sebastian Sosiński, dyrektor obiektu.

– Dość długo trwały prace muzealnicze polegające na zebraniu oryginalnych artefaktów, ale też na możliwie jak najwierniejszym odtworzeniu replik mundurów, broni czy gabinetu generała, do którego będzie można wejść i poczuć się jak on sam podczas działań wojennych pod obstrzałem i bombardowaniami – dodał dyrektor.

W muzeum znajduję się kilka oddzielnych sal. Każda z nich zorganizowana jest w sposób bardzo przemyślany, gdzie przy pomocy efektów audiowizualnych będzie można obcować z historią. Odwiedzający będą mieć możliwość poznać dzieje sprzed osiemdziesięciu lat wszystkimi zmysłami. Dotknąć, wysłuchać, zobaczyć, spróbować strzelić do celu, zbudować pojazd z kloców, zrobić pamiątkowe zdjęcie i natychmiast przesłać je na swojego smartfona. Nie będziemy zdradzać wszystkich szczegółów i część atrakcji pozostawimy w tajemnicy, by tym samym rozbudzić ciekawość i zachęcić do odwiedzin muzeum. Jak zapowiadają organizatorzy preopening ma nastąpić 12 września br., a oficjalne otwarcie dwa tygodnie później. Wnioskując po zaawansowaniu prac jest to bardzo realne i tego dnia rozpocznie się nowa historia Centrum Edukacji Historycznej, które ma szansę stać się wyjątkowym miejscem na mapie Nowego Dworu Mazowieckiego.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *