MODLIN TWIERDZA. Kino, teatr i restauracja w dawnym kasynie
2020-11-25 11:54:34
Wielokrotnie pisaliśmy o losach prac remontowych Garnizonowego Klubu Oficerskiego czyli tzw. kasyna w Twierdzy Modlin. Wydaje się, że cały proces zmierza do finału, a prace budowlane ruszą już niebawem. Miasto podpisało umowę z kolejnym wykonawcą
Budynek GKO usytuowany w Twierdzy Modlin przy ul. Ledóchowskiego 160 od kilku dekad stoi opuszczony, a jego stan pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Przypominamy, że fundusz na rewitalizację i modernizację GKO miasto pozyskało już w 2017 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Podejmowane w latach poprzednich próby rewitalizacji nie powiodły się z uwagi na rezygnacje wykonawców ze zlecenia. Udało się wówczas wyremontować dach oraz zeskanować do digitalizacji wnętrza oraz cały budynek na zewnątrz. Dopiero w ogłoszonym w sierpniu br. przetargu udało się wyłonić firmę, która zaoferowała najlepszą cenę na wykonanie całego zakresu prac. Zamówienie na kwotę 22 249 000 zł zostało udzielone firmie BUDIMPOL Sp. z o.o. z Warszawy, która ma doświadczenie w remontach obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Firma brała udział m.in. w przebudowie i remoncie Pałacu Branickich w Warszawie. Zakres prac określonych w umowie obejmuje: “konserwację i modernizację obiektu historycznego umożliwiając zachowanie dotychczasowych funkcji obiekty zabytkowego a także nadania jemu nowej funkcji użytkowych. Zamierzeniem Miasta jest wzrost regionalnego potencjału historycznego Nowego Dworu Mazowieckiego…” – czytamy w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia.
Jak informuje burmistrz Jacek Kowalski w odnowionych wnętrzach kasyna będzie kino-teatr, czyli sala ze sceną, ekranem i widownią, której nowoczesna infrastruktura pozwoli na pozyskanie praw do wyświetlania najnowszych produkcji filmowych. W pomieszczeniach swoje miejsce znajdzie również restauracja, kawiarnia, informacja turystyczna. Obiekt po remoncie będzie udostępniony do zwiedzania, ale planowane jest też uruchomienie sali na organizację zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży. Teren przed GKO również zyska nowy wygląd, a cały budynek zostanie oświetlony w sposób, który podkreśli reprezentacyjny charakter obiektu. Zakończenie wszelkich prac zaplanowano na wrzesień 2022 r. Z uwagi na pandemię, umowa przewiduje możliwość wydłużenia terminu oddania obiektu o trzy miesiące.
Nie tyko mieszkańcy miasta pamiętający czasy, kiedy kasyno funkcjonowało jako Dom Żołnierza nie mogą doczekać się zakończenia remontu.
-Do dziś pamiętam bal z okazji Dnia Wojska Polskiego, który odbywał się w październiku 1968 (do roku 1992 Dzień Ludowego Wojska Polskiego obchodzono 12 października – przyp. redakcji). Biesiadowaliśmy w dwóch pięknych salach, kelnerzy uwijali się przy stołach, by niczego nam nie brakło. Tańce odbywały się w ogromnej sali widowiskowej oczywiście z wojskową orkiestrą. Potem jeszcze mieliśmy okazję z żoną witać w kasynie nowy rok. To było z 1979 na 1980. Duże wrażenie i niezatarte wspomnienia pozostawiły w nas występy, które były organizowane w sali widowiskowej np. Orkiestry Wojska Polskiego czy wojskowego chóru. Chciałbym jeszcze kiedyś móc wejść razem z żoną po tych pięknych marmurowych schodach. Dlatego liczę, że miasto stanie na wysokości zadania i zgodnie z obietnicami obiekt odzyska dawny blask, a budowniczowie i konserwator zadbają o to by odtworzyć wszystkie historyczne elementy tego miejsca – wspomina pan Tadeusz wraz z żoną Elżbietą z Nowego Dworu Maz.
W tegorocznym wydaniu miejskiego kalendarza, zdjęcie schodów z GKO umieszczone jest właśnie w listopadzie. Niech to będzie dobry znak dla wszystkich stron podpisanej w tym miesiącu umowy.
MM, fot. nowodworski.pl