MODLIN TWIERDZA. „Caraki” będą perełką czy fuszerką?

2021-06-11 7:01:40

W kilkunastu blokach carskich na terenie Twierdzy Modlin rozpoczął się drugi etap remontów, który obejmuje przywrócenie świetności w tzw. częściach wspólnych, czyli na klatkach schodowych. Wszystkie prace odbywają się według wytycznych Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, by zachować jak najwięcej elementów historycznych

Prace będą prowadzone w budynkach przy ul. Kadetów 91 i 92, Malewicza 118 i 119, Poniatowskiego 121, 122 i 123, Moniuszki 88 oraz Szpitalnej 86. Zakres remontów obejmuje renowację stolarki okiennej i drzwiowej na klatkach schodowych. Drewniane ramy okien i drewniane drzwi zostaną odnowione. Zostaną wykonane tynki z powłoką malarską wraz z odtworzeniem historycznych zdobień i kasetonów. Renowacja obejmuje też wymianę kratek wentylacyjnych, odtworzenie glifów i nadproży.
– Cieszy nas bardzo fakt, że w naszych blokach prowadzone są remonty. Czekaliśmy na to długie lata. Obserwuję postępy prac codziennie i chętnie podzielę się moimi uwagami. Po pierwsze nie rozumiem dlaczego na dachach, które zostały przykryte blachą zlikwidowano świetliki, które można było wcześniej otworzyć. W tej chwili zaklejone są jakąś pleksi i nie da się w ogóle wpuścić powietrza na strych. Można sobie jedynie wyobrazić jaka będzie pod dachem temperatura kiedy przyjdą upały. Oby tylko nie doszło do jakiegoś samozapłonu. Słyszałem też głosy, że gdzieniegdzie dachy już przeciekały w deszczowe dni. Teraz remontowane są klatki schodowe. Zastanowiło mnie, czemu najpierw ekipa remontowa nie zerwała poprzedniej warstwy tynku i farby olejnej tylko wszystko zostało jedynie umyte i przytarte i na to położony nowy tynk? Czy to nie spowoduje, że za jakieś dwa, trzy lata tynk zacznie odpadać – zadaje sobie pytania jeden z lokatorów „caraków”, który zamieszkuje w Twierdzy od dwudziestu lat.
– Mnie zastanawia, dlaczego wytyczne od konserwatora są tak kosztowne? Dlaczego renowacja jednych drzwi na klatkę schodową ma kosztować coś koło 18 tys zł? Czy one będą mieć złote klamki? – dopytuje sąsiad, który w Twierdzy mieszka już od ponad pięćdziesięciu lat, a informację o koszcie wymiany drzwi, jak sam mówi, uzyskał od ekipy remontowej.
Będziemy dopytywać w Urzędzie Miasta o szczegóły wytycznych i związane z tym koszty, które trzeba ponieść, by klatki schodowe zostały poddane renowacji, a zachowały dawny charakter. Czy użyte przez wykonawcę materiały i technologie pozwalają na kładzenie nowego tynku na stary? Do tematu powrócimy po uzyskaniu odpowiedzi na pytania nurtujące mieszkańców.

 

 

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *