Modlin pomyślnie przeszedł test

2017-07-24 10:00:36

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał 12 lipca certyfikat dla lotniska Modlin. To jeden z 10 portów lotniczych certyfikowanych zgodnie z nowymi wymogami UE, które dotyczą m.in. geometrii pasa startowego.

Nowymi certyfikatami mogą się pochwalić także lotniska w: Bydgoszczy, Krakowie, Rzeszowie, Katowicach, Lublinie, Gdańsku, Warszawie, Zielonej Górze i Poznaniu.

Do końca 2017 r. wszystkie krajowe porty lotnicze, które obsłużyły ponad 10 tys. pasażerów rocznie przez kolejne trzy lata, muszą przejść proces konwersji certyfikatu. To wymóg rozporządzenia Komisji Europejskiej 139/2014, ustanawiającego wymagania oraz procedury administracyjne dotyczące lotnisk. Podstawą tego systemu jest standaryzacja wymagań dla lotnisk w całej Europie, przy jednoczesnym zachowaniu elastycznego i indywidualnego podejścia do infrastruktury lotniczej.

Jednym z wymogów w ramach nowego certyfikatu jest utrzymanie tzw. niwelety pasa, czyli jego pochylenia wzdłuż i w poprzek w odpowiednich, bardziej surowych niż dotąd normach.

Certyfikat dla Modlina wydano na czas nieokreślony.

red./ulc.gov.pl/fot. modlinairport.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…