“Moda” na włam

2016-01-28 1:06:15

Początek roku nie okazał się szczęśliwy dla mieszkańców powiatu nowodworskiego. W tym czasie dochodziło do częstych włamań nie tylko do sklepów, ale także piwnic i mieszkań. Czy to nowa “moda” zapoczątkowana wraz z nowym rokiem?

Włamania i kradzieże nie od dziś są łatwą formą zarobku. Z piwnic bloków giną rzeczy bardzo wartościowe, jak i te, które nie cieszą się dużą kosztownością, ale można łatwo sprzedać i mieć z nich zysk. Są to np. kable, z których pozyskać można miedź, czy rzeczy stalowe lub aluminiowe typu rowery, które można sprzedać na składzie złomu.

Ofiarą włamań i kradzieży można zostać o każdej porze dnia i nocy. Regułą nie jest wiek. Sprawcy podają się za wnuczków, policjantów, a nawet w ostatnim czasie – za pracowników zakładów naprawczych. Przed wpuszczeniem obcej osoby do mieszkania należy zachować zasadę ograniczonego zaufania i ostrożności.

Napad “na hydraulika”

To, co wydarzyło się w jednym z bloków mieszkalnych w Modlinie Twierdzy, było niczym kadr filmu kryminalnego. Jeden ze sprawców, podając się za pracownika zakładu wodociągów, poprosił właścicielkę o możliwość wejścia do mieszkania w celu sprawdzenia rur. W momencie, kiedy kobieta przebywała z mężczyzną w łazience, do mieszkania wtargnęło dwóch zamaskowanych napastników. Wszyscy trzej obezwładnili właścicielkę, skrępowali jej ręce i nogi, a taśmą samoprzylepną owinęli głowę.

Mężczyźni przeszukali wnętrze mieszkania, po czym zabrali ze sobą portfel, w którym znajdował się dowód osobisty 41-letniej kobiety, karta do bankomatu oraz gotówka w wysokości 100 zł. Z mieszkania zginął również aparat fotograficzny Nikon o wartości 2 500 zł.

Ukradli 600 zł utargu

Do kradzieży doszło także w jednym z nasielskich sklepów. Dwaj mężczyźni, wykorzystując nieuwagę ekspedientki, ukradli ponad 600 zł utargu. Obaj podejrzani zostali zatrzymani przez policję w dniu, w którym doszło do zdarzenia. Grozi im od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

 Zniknęły dwa rowery

Złodzieje nie ominęli piwnic. W bloku przy ulicy 29 Listopada w Modlinie Twierdzy doszło do kradzieży dwóch rowerów – górskiego i damki.

– W dniach 9-12 stycznia nieznani sprawcy lub sprawca po usunięciu kłódki od drzwi wejściowych do pomieszczenia piwnicznego dokonali kradzieży dwóch rowerów. Pokrzywdzony oszacował straty na około 600 zł – informuje Szymon Koźniewski z nowodworskiej policji.

Aktualnie policja prowadzi czynności, które mają na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców oraz odzyskanie skradzionego mienia.

Seria włamań przy Bohaterów Modlina

W roku 2015 oraz w 2016 dochodzi do serii włamań – do pomieszczeń piwnicznych w bloku przy ulicy Bohaterów Modlina w Nowym Dworze Mazowieckim. W okresie od 11 do 13 stycznia nieznani sprawcy po usunięciu kłódki od drzwi wejściowych do piwnicy dokonali kradzieży przewodów elektrycznych. Mieszkańcom bloku zginęły również takie rzeczy jak: warzywa, pościel, doniczki, narzędzia czy farby.

Z rozmowy z właścicielką jednej z piwnic przy ulicy Bohaterów Modlina wynika, że mieszkańcy boją się zgłaszać wyżej wymienione przestępstwa na policję.

–  Tutaj sąsiad, sąsiada okrada. Nie zgłoszę policji, bo wychodzę bardzo rano do pracy, dojeżdżam do Warszawy, pociąg mam o 4 rano. Boję się, że dostanę w głowę. Nie wiadomo, co się wydarzy – mówi 50-letnia pani Zofia.

Bądźmy ostrożni

Drodzy czytelnicy – apelujemy o rozwagę i czujność! Nie zostawiajcie w piwnicy cennych

przedmiotów – a jeśli już muszą się tam znaleźć, zainwestujcie w mocną, antywłamaniową kłódkę. Dzisiaj Wasz sąsiad jest ofiarą kradzieży – jutro możecie być nią Wy.

Przestrzegamy również przed otwieraniem drzwi nieznajomym. Zarząd Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Dworze Maz., w związku z ostatnimi wydarzeniami, wystosował apel o ostrożność i poinformował, w jaki sposób można zidentyfikować pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji:

– Inkasenci, odczytujący stan wodomierzy nie wchodzą do mieszkań w budynkach wielorodzinnych, tylko w domach jednorodzinnych.

– Pracownicy ZWiK nie zajmują się sprawdzaniem, wymianą wewnętrznej sieci wodociągowej i kanalizacji.

– Wejście pracownika ZWiK do mieszkania jest możliwe wyłącznie na wyraźne zlecenie/prośbę mieszkańca w ustalonym wcześniej terminie.

– Inkasenci oraz pracownicy ZWiK muszą przedstawić do wglądu legitymację służbową, zawierającą: indywidualny numer, zdjęcie oraz imię i nazwisko pracownika, pieczęć firmową i logo Spółki.

– W przypadku kontroli konieczne jest okazanie odpowiedniego pisemnego upoważnienia podpisanego przez członka Zarządu Spółki.

Uważnie sprawdzajmy, komu otwieramy drzwi, by nie stać się ofiarą kradzieży.

Adam Balcerzak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *