Facebook

Mieszkania od 17 000 zł

2015-08-05 9:44:15

Mieszkańcy lokali komunalnych z większą bonifikatą będą mogli odkupić od gminy lokale, które zamieszkują. Do tej pory była to 50% bonifikata. Obecnie mieszkanie będzie można kupić z 75% zniżką

W tym roku została wykonana kalkulacja, która określiła wartość dwóch mieszkań w tzw. “Domu Nauczyciela” na ponad 100 000 zł oraz bloku przy ul. O.H. Koźmińskiego 29. W tym drugim przypadku wykonano wycenę dla 9 mieszkań i ich ceny – zależności od metrażu i stanu faktycznego mieszkania – wahają się od 68 000 do 84 000 zł. Uwzględniając przyjętą przez radę gminy 75% bonifikatę cena mieszkań zmniejsza się zatem do kilkunastu tysięcy zł.

Początkowa propozycja radnych to było co najmniej 80% bonifikaty. Jednak burmistrz Artur Ciecierski był przygotowany na taką propozycję ze strony radnych i zaproponował “krakowskim targiem”, by bonifikata wyniosła 75%. Po przeanalizowaniu wpływów do budżetu uznano, że jest to obecnie maksymalny upust, na jaki może zgodzić się gmina. Poprzez realizowanie programu naprawczego i konieczność wpływu pieniędzy do budżetu, bonifikata nie może być wyższa.

– Uważam że to za mało, nawet przy 80% zniżce będzie problem, by lokatorzy wykupili te mieszkania – uważa Piotr Ambroziak.

Burmistrz przyznał, że jeśli nie będzie odzewu ze strony lokatorów, wtedy za jakiś czas można wziąć pod uwagę podniesienie wysokości tej bonifikaty. Radni optowali jednak za tym, by ceny mieszkań były niższe.

– W innych samorządach proponuje się np. dodatkowe bonifikaty od długości okresu najmu. Kolejnym pomysłem jest przyznanie dodatkowej bonifikaty, gdy ktoś płaci “od ręki”, a inaczej niż gdy płaci w ratach – sugerował radny Karol Figura. Okazało się jednak, że nie jest możliwe, by każdemu z osobna przyznawać inne zniżki, bo mieszkanie jest mieszkaniem, a ludzi trzeba traktować tak samo.

Rzeczoznawca oceniający mieszkania stwierdził, że od cen założonych w operacie szacunkowym jest dopuszczalna granica błędu 10% wartości. Oznacza to, że mieszkania mogą być jeszcze o dodatkowe 10% tańsze, niż zakłada to operat szacunkowy.

Stan niektórych lokali nie jest dobry; niektóre wciąż posiadają kuchnie węglowe, a brakuje centralnego ogrzewania. Czy lokatorzy będą zainteresowani wykupem takich mieszkań? Władze gminy na bieżąco będą się przyglądać sytuacji.

Ewa Gruszka

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…