Facebook

Miejsce pamięci dwóch Narodów

2018-10-11 6:13:49

Przed siedemdziesięciu czterema laty Niemcy zamordowali tu stu czterech Cyganów. Chociaż historycy do dziś spierają się o dokładną datę mordu, pamięć o nim jest wciąż żywa, tak wśród Romów, jak i Polaków. W niedzielę 7 października na leśnym grobie koło Duchowizny w gminie Zakroczym zapłonęły znicze a delegacje złożyły wieńce.

Wśród głównych bohaterów skromnej, kameralnej uroczystości rocznicowej był najpopularniejszy cygański artysta świata, Don Wasyl z częścią zespołu. Nie był to przypadek, gdyż w podzakroczymskim lesie spoczywają jego dwie ciotki z mężami i dziećmi. Znad otwartej mogiły uciekła zaś jego matka. Właśnie w nawiązaniu do tej historii artysta w niezwykle emocjonalnym przemówieniu nawiązał do oskarżania Polaków o współudział w mordach. Jego zdaniem jest to haniebne nadużycie. – Moja matka, jako dziecko, dobiegła do ubogiej chatki gdzie polską staruszkę poprosiła o ratowanie życia. Kobieta początkowo przeraziła się, ale ostatecznie ukryła cygańską dziewczynę w ziemiance – wspominał sprzeciwiając się oskarżeniom, jakie czasami Żydzi kierują wobec Polaków. – Czuję się Polakiem i jestem z tego dumny – deklarował Don Wasyl.

W podobnym podniosłym tonie o Polakach i ich sympatii do Cyganów wypowiadał się romski gość z Czech. – U nas, na terenie obozu zagłady dla Romów od lat funkcjonuje  ferma świń i nic nie możemy z tym zrobić – mówił będąc w przekonanym, że w Polsce akie coś nie mogłoby się zdarzyć, bo Polacy co dobrymi, litościwymi ludźmi.

W uroczystości udział wzięły także władze Nowego Dworu Maz. i wicestarosta Paweł Calak. Wieńce ponadto złożyli samorządowcy oraz kandydacie w nadchodzących wyborach. Grób w czasach komunistycznej dyktatury pozostawał zaniedbany. Jego odnowienie nastąpiło kilka lat temu z inicjatywy poprzedniej ekipy rządzącej Zakroczymiem. Obecne władze kontynuują tę dobrą tradycje.

Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *