Facebook

Metoda na policjanta – nie daj się oszukać!

2017-01-30 5:01:24

Cartoon Illustration of Funny Policeman Profession Occupation

Oszustwa na wnuczka i na policjanta to metody stosowane do wyłudzania pieniędzy od starszych osób. Najwięcej przypadków takich zdarzeń odnotowuje się w dużych miastach. Podszywanie się pod policjanta zdaje egzamin, ponieważ policja to służba zaufania publicznego stojąca na straży bezpieczeństwa. Nieświadome oszustwa osoby wykonują polecenia fałszywych władz bez zadawania żadnych pytań, tracąc przy tym nawet cały majątek.

Sposób działania oszustów podających się za policjantów

Oszuści, którzy wybierają metodę na policjanta to tak samo jak w przypadku metody na wnuczka głównie naciągacze telefoniczni. Dzwonią na telefon stacjonarny i przedstawiają się jako jeden z członków rodziny. Rozmowa zwykle jest krótka, szybko dochodzi do przerwania połączenia. Po chwili ponownie dzwoni telefon i tym razem przestępca informuje, że jest funkcjonariuszem policji lub takich służb jak CBŚ lub CBA. Przekonuje starszą osobę, że ten, kto dzwonił przed chwilą został przez niego namierzony, a on sam uczestniczy w akcji mającej na celu zdemaskowanie i ujęcie grupy przestępczej. Wszyscy naciągacze przez telefon mają tylko jeden cel – wyłudzić pieniądze, a robią to, prosząc o przekazanie pieniędzy w ramach pomocy policji czy też CBŚ albo CBA. Kiedy pieniądze zostaną bezpośrednio przekazane lub przelane na podane konto, kontakt się urywa i niestety dopiero wtedy większość osób orientuje się, że padła ofiarą oszustwa. W ten sposób łatwo zostać zupełnie bez pieniędzy. W przypadku nieoczekiwanych problemów finansowych warto zastanowić się nad pożyczką online udzielaną np. przez MoneyMan. Jest to oczywiście rozwiązanie tymczasowe, a pieniądze skradzione przez przestępców można próbować odzyskać, zgłaszając przede wszystkim sytuację na policji.

Namawianie do milczenia

Ufność starszych osób jest wykorzystywana w nieograniczony sposób, ponieważ naciągacze telefoniczni mają zwyczaj namawiania, aby cała akcja została zachowana w tajemnicy. Wywierają nacisk, aby nie informować o przekazaniu pieniędzy rodziny ani znajomych. Zdarzają się sytuacje, gdy towarzyszą tym osobom w banku podczas wypłacania pieniędzy i zabraniają informowania obsługi banku, w jakim celu oszczędności są podejmowane. Potrafią wmawiać swoim ofiarom, że pracownicy banku są członkami grupy przestępczej.

Zachowaj ostrożność – nie daj się oszukać!

Należy zachować ostrożność nie tylko podczas rozmowy telefonicznej, ponieważ świetnie funkcjonują również naciągacze internetowi. Internet to niestety nie tylko dostęp do wielu informacji, ale również mnóstwo możliwości dla oszustów. Nigdy nie wolno podawać nieznanym osobom danych osobowych ani numeru konta bankowego za pośrednictwem Internetu. W kwestii oszustwa na policjanta przestępcy nie tylko dzwonią lub kontaktują się za pomocą sieci internetowej, ale potrafią nawet zadzwonić do drzwi. Bez względu na to, w jaki sposób się kontaktują, trzeba pamiętać, że policja ani inne służby bezpieczeństwa nigdy nie proszą obywateli o przekazanie pieniędzy ani żadnych innych dóbr na przeprowadzenie jakiejkolwiek akcji. W razie wątpliwości należy zadzwonić do zaufanej, bliskiej osoby lub bezpośrednio na policję.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *