Matura 2022: naszym uczniom poszło… średnio

2022-07-14 12:06:26

Centralna Komisja Egzaminacyjna w dniu 5.07 ogłosiła wstępne wyniki tegorocznych matur. Podobnie jak w latach ubiegłych przysłowiową piętą Achillesa okazała się matematyka, dużo lepiej maturzyści poradzili sobie z językami. Analizujemy jak wypadł nasz powiat na tle województwa mazowieckiego


Jak podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie, w powiecie nowodworskim ogółem do egzaminu dojrzałości przystąpiło 366 abiturientów. Uczniowie zdawali tylko egzaminy w formie pisemnej. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, podobnie jak w roku ubiegłym nie odbyły się egzaminy ustne.
Z łącznej liczby uczniów w powiecie, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów wymaganych, pozytywnie egzamin zaliczyło 272 maturzystów, którzy już dziś mogą się cieszyć z uzyskania świadectwa dojrzałości. Daje to 74% ogólnej zdawalności. Jest to średni wynik na tle całego województwa mazowieckiego. Na 41 rejonów ujętych w zestawieniu (gdzie w skład wchodzą powiaty i większe miasta województwa) powiat nowodworski znalazł się na 31 pozycji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najwyższą zdawalność odnotowano w stolicy 88% a najniższą 48% w powiecie ostrołęckim.

Poziom podstawowy

Całkiem dobrze na maturze wypadł egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego. Uczniowie z powiatu nowodworskiego uzyskali 93% zdawalności a średni wynik osiągniętych punktów to 51%. Podobnie maturzyści poradzili sobie z językiem angielskim na poziomie podstawowym. W tym przypadku zdawalność osiągnęła 92%, ale średnie wyniki punktowe były o wiele lepsze, bo aż 71%. Łącznie język angielski zdawało 356 abiturientów. Pozostali uczniowie wybrali na poziomie podstawowym język niemiecki (4 osoby i zdawalność na poziomie 75%) oraz język rosyjski (6 osób, zdawalność 67%).
Nieco słabiej młodzież poradziła sobie z matematyką. Z 366 osób, które przystąpiły do egzaminu, 289 zaliczyło sprawdzian matematyczny pozytywnie. Nie udało się 77 uczniom. Średni wynik osiągnięty przez wszystkich zdających to 53%.

Poziom rozszerzony

Na maturze z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie obowiązuje próg zdawalności. Aby otrzymać świadectwo maturalne, wystarczy podejść do jednego rozszerzenia.
Jest możliwość podejścia do pięciu dodatkowych przedmiotów wybranych przez ucznia. Tu największą popularnością cieszył się język angielski, który pisało 221 uczniów, na drugiej pozycji matematyka, którą zdawało 85 uczniów i trzeciej język polski, który stał się wyborem 75 osób. Maturzyści pisali też rozszerzenia z: biologii (28 osób), chemii (25), fizyki (14), geografii (65), historii (34), informatyki (12), języka niemieckiego (7), wiedzy o społeczeństwie (25).
Znaleźli się też tacy śmiałkowie, którzy zmierzyli się na poziomie rozszerzonym z językiem rosyjskim, francuskim, historią sztuki czy filozofią.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Egzamin poprawkowy ma odbyć się 23 sierpnia br. Tym, którym nie udało się zdać więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, prawo do poprawki przysługuje za rok.
Tegorocznym maturzystom gratulujemy pozytywnych wyników i życzymy udanych wakacji oraz powodzenia przy wyborze swojej dalszej drogi w dorosłość.
Dane zaczerpnięte z www.bip.oke.waw.pl

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *