Lokaty bankowe – krótki poradnik dla tych, którzy zamierzają skorzystać z nich po raz pierwszy

2016-12-28 11:26:00

Zdecydowałeś się na pierwszą w życiu lokatę bankową? Zatem z pewnością masz wiele pytań. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane.

 

  • 1) Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to jeden z produktów dostępnych w ofercie banków, który jest przeznaczony do pomnażania pieniędzy. Aby pomnożyć posiadane środki, musisz podpisać z bankiem umowę, jednocześnie oddając w depozyt zadeklarowaną kwotę. Po wygaśnięciu umowy, bank będzie zobowiązany przelać na wskazany przez ciebie rachunek zarówno kwotę, którą wpłaciłeś, jak i wypracowane przez ten czas odsetki, które są dla ciebie zyskiem.

  • 2) Na jaki okres założyć lokatę bankową?

Masz spory wybór, jeżeli chodzi o czas, na jaki zdeponujesz pieniądze na lokacie bankowej. W ofercie banków znajdziesz zarówno lokaty na 1 dzień, 3 miesiące, jak i na cały rok. Zakładając lokatę po raz pierwszy, powinieneś zdecydować się na krótki okres. W ten sposób nie tylko przekonasz się, jak ten produkt działa, lecz także – już za drugim razem – będziesz miał większe doświadczenie, jeżeli chodzi o wybór najlepszej oferty.

  • 3) Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Lokata bankowa może być oferowana przez bank z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Wybierając oprocentowanie stałe, bez większego trudu obliczysz swój zysk. Wykonanie takich kalkulacji nie będzie proste wówczas, gdy zdecydujesz się na oprocentowanie zmienne. Pamiętaj, że w tym przypadku możesz zawsze skorzystać z pomocy specjalistów – pracownik banku przygotuje na twoją prośbę symulację, dzięki której dowiesz się, ile faktycznie możesz zarobić.

  • 4) Jak założyć lokatę bankową?

Jeszcze kilkanaście lat temu każda osoba zainteresowana założeniem lokaty bankowej nie miała innej możliwości – musiała udać się do banku. Dziś sytuacja wygląda inaczej, bo dyspozycję jej założenia możesz złożyć również przez internet, jak i telefonicznie. To spora oszczędność czasu – umowa zostanie wysłana na wskazany przez ciebie adres i wystarczy, że odeślesz podpisany egzemplarz.

Jeżeli masz wątpliwości lub chcesz, aby pracownik banku przeprowadził symulację zysków, to również nie musisz udawać się do najbliższego oddziału lub placówki – takie sprawy także możesz załatwić, korzystając z możliwości skontaktowania się z bankiem np. mailowo.

  • 5) Dlaczego warto zajrzeć do aktualnego rankingu lokat?

Przed zakupem produktów, na temat których nie masz większej wiedzy, sprawdzasz opinie ich użytkowników, prawda? Podobnie powinieneś zatem postąpić w przypadku lokat. W ich przypadku jednak nie musisz ufać informacjom przekazywanym przez klientów banku – wystarczy, że zajrzysz do aktualnego rankingu lokat bankowych. Przykładowe zestawienie znajdziesz pod adresem: http://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych. Ponieważ przy każdym produkcie zostały wypunktowane najważniejsze informacje, szybko stwierdzisz, czy dana lokata jest dla ciebie.

  • 6) Czy pieniądze na lokacie są bezpieczne?

Bez wątpienia tak. Musisz wiedzieć, że dziś lokaty bankowe uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych sposobów deponowania oszczędności. Po pierwsze pieniądze powierzasz instytucji, która jest na bieżąco kontrolowana, po drugie ten sposób pomnażania pieniędzy nie niesie ze sobą ryzyka– nie stracisz środków, a w najgorszym wypadku po prostu nie zarobisz tyle, ile oczekiwałeś.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy zdeponowanych na lokacie bankowej, pamiętaj, że takie wkłady są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gdyby okazało się, że bank zbankrutował (co zdarza się rzadko), to środki otrzymasz właśnie ze wspomnianego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Comments

comments

1 komentarz

  1. DeDeK odpowiedz

    Lokaty bankowe są najbezpieczniejszą formą oszczędzania . Ich przewagą nad innymi produktami jest gwarancja zysku i praktycznie zerowe ryzyko utraty kapitału. Wystarczy niewielka ilość czasu na przeanalizowanie dostępnych na rynku ofert, by samodzielnie znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Ważne, by nasze oszczędności pracowały, przynosząc odsetki. Dlatego nie warto trzymać pieniędzy na koncie osobistym, które najczęściej nie jest oprocentowane. Najlepszy wybór z tego co widziałem jest na http://kredytnaszybko.pl . Gdy wiemy już, jakie kwoty możemy przeznaczyć na lokaty i jaki mniej więcej horyzont czasowy nas interesuje, przeanalizujmy oferty różnych banków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *