“Trasa rowerowa wokół Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z trasami łącznikowymi i infrastrukturą towarzyszącą” – to projekt, który będzie realizowany na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego oraz powiatów i gmin ościennych, brzmi niezwykle interesująco. Co konkretnie się pod nim kryje?
Udaliśmy się do wójta gminy Leoncin Adama Krawczaka, żeby zapytać o koncepcję tego projektu i jego realizację na terenie gminy Leoncin.
– Na terenie gminy Leoncin projekt obejmuje trasę rowerową od Cybulic przez Rybitew do Nowych Grochali, potem od Nowych Grochali do Wisły i wzdłuż wału wiślanego do Secymina Nowego oraz tzw. trasy łącznikowe – od Nowego Secymina do Piasków Królewskich, od Wilkowa nad Wisłą przez Wilków Polski do Górek aż do granicy z gminą Kampinos oraz Piaski Królewskie – Wilków Nowy – mówi nam wójt gminy Leoncin.
Ścieżka będzie przebiegać obok słynnych 3 Krzyży i Sosny Powstańców
– Z tego projektu chcemy utwardzić te drogi, które nie są utwardzone, a środki które uda nam się zaoszczędzić z inwestycji, które są już u nas na terenie gotowe, chcemy przeznaczyć na budowę wieży widokowej czy przystani nad Wisłą – kontynuuje wójt.
Kto sfinansuje tę inwestycję?
– Podstawą realizacji Projektu powinno być dofinansowanie w ramach środków pomocowych Unii Europejskiej np. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2021-2027 lub innych środków zewnętrznych, które umożliwią jego realizację – dodaje A. Krawczak.
Dla wójta realnym terminem realizacji tego projektu na terenie gminy Leoncin jest rok 2023. W niedzielę 7 marca br. minął rok od spotkania osób zainteresowanych powstaniem przystani rzecznej. Przystań na Wiśle to jest kolejna inicjatywa po Wiślanych Spotkaniach i budowie Nadwiślanina, z którą wyszło Stowarzyszenie Enjoy Leoncin.
W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy, przedstawiciele Stowarzyszenia oraz wójt gminy Leoncin – A. Krawczak. Wstępnie na lokalizację wybrany został teren międzywala w Nowych Grochalach, jednak ze względu na ustanowiony rezerwat przyrody “Wikliny Wiślane”, usytuowanie przystani w tym miejscu nie jest możliwe.
Minął rok od ważnego spotkania nad Wisłą…
Wtedy to właśnie wójt zaproponował, aby taką przystań usytuować w Nowym Secyminie, gdzie odbywają się Spotkania Wiślane. Wskazał też możliwość poniesienia przez gminę części kosztów utworzenia przystani. Pomysły zarówno zmiany lokalizacji, jak i współfinansowania spotkały się z zainteresowaniem. Tak było rok temu.
Potem po ogłoszeniu pandemii, w obliczu ważniejszych wydarzeń ciężko było wracać do tematów, które zdominował wirus.
– Bardzo się nam podoba koncepcja tras rowerowych połączona z wieżą widokową i przystanią w Nowym Secyminie. Nasz Nadwiślanin mógłby nareszcie cumować w macierzystej gminie, a marzenie o całej flocie łodzi nie byłoby już mrzonką – mówi nam Daniel Rutkowski, prezes Stowarzyszenia Enjoy Leoncin.
Jakie są główne cele strategiczne projektu?
Ruch w Kampinoskim Parku Narodowym wzrósł podczas pandemii kilkukrotnie. Mieszkańcy Warszawy i okolic tłumnie odwiedzają Puszczę, co czasami nie idzie w parze z ochroną zwierząt oraz przyrody na jej terenie. Czy koncepcja częściowego przeniesienia ruchu rowerowego na obrzeża Puszczy ma uchronić Park Narodowy przed “najazdem” rowerzystów? O celach możemy przeczytać w projekcie porozumienia – od ochrony środowiska poprzez promocję zdrowego stylu życia, aż do rozwoju rynku pracy w usługach turystycznych, to są niektóre korzyści, które może przynieść okolicznym gminom oraz ich mieszkańcom realizacja projektu.
Projekt będzie realizowany w obszarze: Kampinoskiego Parku Narodowego, Warszawy, powiatu nowodworskiego – gmina Czosnów oraz gmina Leoncin, powiatu sochaczewskiego – gmina Brochów, powiatu warszawskiego zachodniego – gmina Izabelin, gmina Kampinos, gmina Leszno, gmina Łomianki, gmina Stare Babice. Porozumienie między liderami, a partnerami zostało już podpisane, a nam pozostaje życzyć bezbłędnej realizacji tego pomysłu.
Marzena Dobraczyńska
|