LEONCIN. Warsztaty kulinarne z braćmi Budnik
2022-07-07 3:02:30
W niecodzienny sposób mieszkańcy Leoncina świętowali 3 lipca to, że żyją w niepodległym kraju. Spotkali się przy wspólnym stole, by poznać smaki niepodległości
Organizator wydarzenia – Stowarzyszenie Enjoy Leoncin, pozyskało środki z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa” na zorganizowanie warsztatów kulinarnych, które poprowadzili bracia Jakub i Michał Budnik.
Doświadczeni kucharze, którzy pochodzą z Górek – gmina Leoncin, na co dzień dbają o podniebienia gości w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel i występują w „Pytaniu na śniadanie”.
Podczas warsztatów uczestnicy pod okiem braci Budnik przyrządzili wereszczakę – litewską stew. Gotowali uczestnicy WTZ w Sercu Kampinosu, seniorzy z Senior+ w Wilkowie Polskim, Koło Gospodyń Wiejskich z Leoncina, młodzież z leoncińskich szkół oraz mieszkańcy gminy i zaproszeni goście.
Można było poczęstować się ciastem, lemoniadą i chłodnikiem według przepisu doświadczonej gospodyni pani Anny Krawczak.
Co to za smak?
Dodatkową atrakcją był panel degustacji w ciemno, z zasłoniętymi oczami i nosem można było sprawdzić czy jesteśmy w stanie rozpoznać smaki bez tych dwóch zmysłów. Do wypróbowania były kapary, śledź, czekolada, czereśnie, marchewka, goździki i cynamon.
Najwięcej kłopotów sprawiały kapary, bez pomyłki dzieci odgadywały smak czekolady.
Skąd pomysł na to wydarzenie?
– Chcieliśmy w niecodzienny sposób świętować to, że żyjemy w wolnym kraju. Celem naszego projektu jest przybliżenie wydarzeń historycznych z lat walki o niepodległość w sposób, który połączy pokolenia. Chcemy pokazać jak wyglądały wtedy kulinaria, stąd tytuł projektu „Niepodległa od kuchni”. W czasie walki o niepodległość temat kulinariów nie mógł zejść na drugi plan, książka kucharska była w wielu polskich domach często jedyną książką po polsku -mówi pomysłodawczyni projektu wiceprezes Stowarzyszenia Enjoy Leoncin Marzena Dobraczyńska. – Udało się zdobyć dotację, więc możemy razem świętować.
Przez żołądek do historii
Podczas warsztatów komentatorem historycznych wydarzeń był Jarosław Kondrakiewicz – nauczyciel, ceniony pedagog, który swoją wiedzą i sposobem narracji zaraził miłością do historii wiele pokoleń. Czy łatwiej przyswaja się daty i wydarzenia kiedy wokół rozchodzą się zapachy przypraw i przyrządzonych dań? Jest to na pewno sposób, by połączyć wszystkich i wspólnie porozmawiać o historii.
Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim partnerom bez których to wydarzenie nie odbyłoby się w tak interesującej formie. Wójtowi gminy Leoncin Adamowi Mirosławowi Krawczakowi, strażakom z OSP Wilków Polski, Fundacji „A kuku”, dyrektorom szkół w Leoncinie i Nowych Grochalach, Kołu Gospodyń Wiejskich w Leoncinie, Seniorom z Senior+ w Wilkowie Polskim, wszystkim wolontariuszom i darczyńcom, którzy wspierają działania stowarzyszenia nie tylko podczas tego wydarzenia.
Mat. prasowy Stowarzyszenia Enjoy Leoncin