LEONCIN. Szabat Szalom – niezwykła kolacja w Leoncinie

2021-08-26 12:59:31

Od 2014 roku gmina Leoncin gości Festiwal Singera. W tym roku po rocznej przerwie, w ramach XVIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, mieszkańcy gminy i zaproszeni goście znów mogli uczestniczyć w tym artystycznym wydarzeniu. Wszystkich przywitał wójt gminy Leoncin Adam Mirosław Krawczak oraz Hanna Pałuba z Fundacji Shalom – kierownik produkcji festiwalu. Wydarzenie zapowiadane było w plenerze, ale organizatorzy przenieśli wydarzenie do Świetlicy Wiejskiej – tak było bezpieczniej ze względu na pogodę.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili artyści Teatru Żydowskiego: Monika Chrząstowska, Sylwia Najah, Genady Iskhakov, Hanryk Rajfer, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej (piano) i Marka Wrońskiego (skrzypce). Całość wydarzenia poprowadziła Etel Szyc. Scenografię do wydarzenia przygotowała Marta Grudzińska.

Artystyczne wydarzenie pt. “Szabat Szalom” było okazją do poznania tradycji szabatu w kulturze żydowskiej. Przy wspólnym stole można było spróbować tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej, zaśpiewać wspólnie z artystami, a nawet zatańczyć. – Od kiedy współpracujemy z gminą Leoncin mieliśmy z wójtem wizję wspólnej kolacji, która zjednoczy mieszkańców i pozwoli na przybliżenie kultury żydowskiej. W tym roku się udało – mówi Hanna Pałuba. W rozmowie z nami p. Hanna zaprasza na dalszą część Festiwalu do Warszawy, a szczególnie poleca koncert finałowy, który odbędzie się 29.08.2021 r. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, podczas którego wystąpi Roby Lakatos, niezwykły skrzypek z Węgier o romskich korzeniach.

Wydarzenie z 20 sierpnia było trzecim z cyklu “Spotkanie Trzech Kultur”, a środki na to wydarzenie gmina Leoncin pozyskała za pośrednictwem Stowarzyszenia “Między Wisłą a Kampinosem” w ramach poddziałania 19.2 “Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW 2014-2020.

Marzena Dobraczyńska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *