LEONCIN. Światełko w tunelu – będzie szybki internet?

2021-01-06 1:31:50

Na początku grudnia pisaliśmy o szansach na internet szerokopasmowy w gminie Leoncin. Czekaliśmy na odpowiedź z biura prasowego firmy Orange S.A. i w końcu ją otrzymaliśmy

W gminie Leoncin podłączone do sieci światłowodowej są tylko placówki oświatowe, ale np. w gminie Czosnów zaplanowano budowę sieci do kilkudziesięciu adresów domowych.

“W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) “Powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu” przeprowadzane są inwestycje, mające na celu uzupełnienie braków infrastruktury szerokopasmowej w Polsce. Eksperci Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wyznaczyli obszary, na których mogą być realizowane projekty w ramach naboru wniosków. Ich identyfikacja nastąpiła m.in. przy wykorzystaniu danych zbieranych przez UKE. Jednym z wymogów konkursowych w ramach POPC2 była konieczność podłączenia jednostek oświatowych wskazanych dla wybranego w projekcie obszaru” – czytamy w odpowiedzi od Orange S.A.

Mało adresów mało inwestycji

To biznesowe podejście nas nie dziwi, ale dziwi fakt, że dla takich miejsc jak gmina Leoncin powstały te programy. Jeśli nie my, to kto na nich skorzysta?

– W zależności od lokalizacji, zapotrzebowania, zaludnienia i uwarunkowań danego terenu następowało rozłożenie i wybór danych punktów. W gminie Czosnów ludności jest prawie dwa razy więcej, stąd też więcej gospodarstw domowych i jednostek oświatowych zostało podłączonych. Nie wyklucza to jednak w przyszłości dalszych prac na terenie gminy Leoncin – informuje Orange S.A.

Mieszkańcy Leoncina – wypełniajmy ankiety!

Weźmy sprawy w swoje ręce – nie raz pomagały takie apele. Rząd rozważa uruchomienie środków z kolejnych inicjatyw jak np. Fundusz Szerokopasmowy czy Fundusz Odbudowy oraz REACT-EU, będzie więc szansa, aby gmina Leoncin została objęta dodatkowymi inwestycjami. Dlatego istotne jest zgłaszanie punktów adresowych na listę białych plam, poprzez ankietę udostępnioną na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej http://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ (link “Zgłoś popyt”).

Na tę chwilę uzupełnień inwestycyjnych do realizowanego programu przez firmę Orange S.A. nie będzie.

– Obecnie priorytetem dla Orange Polska jest zakończenie realizacji projektów z dofinansowaniem – odpowiada biuro Rzecznika Prasowego.

Koło się zamyka, ale nie zamyka się szansa dla mieszkańców gminy na zmniejszenie dystansu w stosunku do lepiej rozwiniętych cyfrowo regionów kraju. Zgłaszajmy więc popyt korzystając z dostępnych źródeł internetu, bo ankieta oczywiście tylko w ten sposób jest dostępna.

Marzena Dobraczyńska

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…