LEONCIN. Remont już trwa – warsztaty nabierają kształtów

2019-07-25 10:25:13

Warsztaty Terapii Zajęciowej, które z początkiem 2020 r. zostaną uruchomione w budynku szkoły podstawowej w Górkach, już nabierają kształtów. Z początkiem lipca rozpoczął się remont i adaptacja parteru do potrzeb niepełnosprawnych

O szczegóły dotyczące samych Warsztatów zwróciliśmy się bezpośrednio do Fundacji “Akuku”, czyli Karoliny Małek i Anny Fikus, z inicjatywy których powstają WTZ.

Fundację “Akuku” tworzą (od lewej) Karolina Małej i Anna Fikus

W jaki sposób i do kiedy można się zapisać na WTZ?

Lista uczestników jest otwarta do 4 grudnia. Wszyscy zainteresowani mogą kontaktować się telefonicznie z Fundacją “A kuku” pod numerem 519 694 407. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 17:00. Po wstępnej rozmowie umawiane jest spotkanie, podczas którego można się wszystkiego dowiedzieć oraz wspólnie wypełnić podanie o przyjęcie kandydata do WZT. Bardzo ważne w procesie rekrutacji jest okazanie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności. Zajęcia ruszają z początkiem nowego roku kalendarzowego, ale lepiej zgłosić się wcześniej.

Kto może się zapisać? Do jakich osób kierowana jest oferta?

Uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej mogą zostać osoby dorosłe o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, posiadające aktualne orzeczenie ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Oferta kierowana jest do wszystkich osób spełniających powyższe kryteria. Zajęcia i dowóz są bezpłatne.

Jakiego rodzaju zajęcia będą tam prowadzone?

Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów terapii zajęciowej. Dla każdej osoby zostanie opracowany indywidualny program rehabilitacji, w którym to metody i formy zajęć będą modyfikowane i dostosowywane do indywidualnych potrzeb uczestników. Zajęcia będą prowadzone w kilkuosobowych grupach w pięciu różnych pracowniach i mają na celu rehabilitację społeczną i zawodową uczestników. W pracowni zajęć codziennych i gospodarstwa domowego będzie rehabilitacja uczestników poprzez naukę tworzenia. Ważne jest, by osoby z niepełnosprawnościami rozwijały umiejętności dbania o swoje najbliższe otoczenie i sprawnego poruszania się w nim. Wiele podstawowych czynności, na które w życiu codziennym osoby pełnosprawne nie zwracają najmniejszej uwagi, sprawia uczestnikom duże trudności, jak choćby przygotowanie sobie posiłku. Zajęcia pomagają pokonać wyeliminować wiele trudności. W pracowni rehabilitacyjno – rekreacyjnej będą codzienne zabiegi usprawniające ciało. W pracowni multimedialnej uczestnicy warsztatów zaprzyjaźnią się z urządzeniami pozwalającymi normalnie funkcjonować w dzisiejszym, nowoczesnym świecie. Oprócz tego poznają tajniki ciekawych programów komputerowych, służących np. do tworzenia i redagowania tekstów czy obróbki zdjęć. Z pewnością niebawem spotkamy się w Górkach niejednokrotnie na porywającym spektaklu czy wieczorze poezji. Te na pewno niezapomniane emocje zapewnią uczestnicy pracowni muzyczno – teatralnej, w której jednoczesne zaangażowanie wszystkich procesów poznawczych pozwoli na rozwój dalszych kompetencji uczestników. W pracowni dziewiarsko – krawieckiej uczestnicy rozwiną manualne umiejętności, zdobędą wiedzę techniczną, dzięki czemu możliwa będzie współpraca z pracownią muzyczno – teatralną.

Czy prowadzenie zajęć nie będzie kolidowało z zajęciami w szkole?

WTZ ma wyodrębnione pracownie na parterze budynku szkoły w Górkach. Uczniowie swoje zajęcia odbywają na piętrze, więc zajęcia WTZ i szkoły będą odbywały się niezależnie.

Jak wyglądała wasza droga do uruchomienia WTZ?

– Droga do uruchomienia WTZ nie jest jeszcze przebyta – to tysiące kilometrów po całym Mazowszu. Nasza droga to liczne kursy między Starostwem Powiatowym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodkami Pomocy Społecznej, Parafianami, potencjalnymi uczestnikami, potencjalnymi darczyńcami, lokalnymi włodarzami, itd. Od samego początku wspiera nas Dyrektor PCPR Pan Marek Rączka, gdyby nie jego pomoc na pewno nie udałoby się uruchomić naszego warsztatu. Ale może wróćmy do początku: już w 2017 r. rozpoczęłyśmy rozeznania dotyczące możliwości wynajmu lokalu w powiecie nowodworskim. Obejrzałyśmy kilkanaście lokali, kilka propozycji przygotował dla nas Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Pan Jacek Kowalski, jednak lokale nie spełniały założonych kryteriów powierzchniowych. Odbyłyśmy również rozmowy ze Starostą Nowodworskim oraz Burmistrzem Nasielska i prywatnymi zarządcami nieruchomości, żadne z rozwiązań nie było w pełni satysfakcjonujące. Ostateczne rozwiązanie zaproponował Wójt Leoncina, Pan Adam Krawczak, który zaprosił nas na spotkanie z mieszkańcami Górek, podczas którego opowiedziałyśmy o naszym projekcie. Pomimo burzliwej dyskusji dotyczącej przekształcenia szkoły, mieszkańcy przyjęli nas ciepło. Od razu zakochałyśmy się w tym miejscu, jest idealne na rehabilitację, specyficzny mikroklimat jest niepowtarzalny na skalę krajową, a może nawet światową! Dla nas to ogromne wyróżnienie, że możemy utworzyć WTZ właśnie w Górkach, stąd nowa nazwa “WTZ w Sercu Kampinosu”. Niestrudzenie też prosimy o pomoc. Pozyskujemy środki na wiele sposobów, jeden z nich to zbiórka na portalu crowfundingowym pomagam.pl. To uczciwy portal, a wykonanie darowizny jest proste, wystarczy wejść na http://pomagam.pl/akuku i wpłacić dowolną kwotę. Gdyby każdy mieszkaniec naszego powiatu wpłacił 1 zł to uzbierałaby się potrzebna na uruchomienie placówki kwota, dlatego bardzo prosimy o wsparcie, każda złotówka się liczy! – relacjonują Panie Anna i Karolina.

Z kim współpracujecie? Kto was wspiera?

– Wspiera nas wiele osób i organizacji, mamy też dużo kibiców. Realnie pomaga nam Stowarzyszenie Enjoy Leoncin, Gmina Leoncin: Pan Wójt i Radni oraz ekipa remontowa z Panem Stanisławem Wosińskim na czele, który poświęca całe swoje serce dla naszej idei, za co szczególnie jesteśmy mu wdzięczne. Naszą inicjatywę popiera też Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sportu w Gminie Czosnów z Marcinem Manowskim na czele i przeznaczają dochód z corocznego Biegu Orła na rzecz utworzenia WTZ “W sercu Kampinosu” – to dla nas ogromna pomoc. Niestrudzenie wspiera nas Dyrektor PCPR Pan Marek Rączka, jest też z nami WTZ w Świeszewie z Panią Kierownik Bogusią Szlaską, która zawsze chętnie doradza. Mamy wsparcie seniorów z Senior Wigor i Stowarzyszenia Partnerstwa Gospodarczego Powiatu Nowodworskiego. Pomaga wiele firm ofiarowując darowizny rzeczowe i finansowe, jak np. Centrum Budowlane Rutkowscy pod Leoncinem, Mrówka czy Ceramika RóżAna z Nowego Dworu Mazowieckiego. Lista rośnie z dnia na dzień, ale miejsca jest bardzo dużo – zapraszamy każdego kto chce pomóc i dołożyć swoją cegiełkę w budowę WTZ “W Sercu Kampinosu” – opowiadają panie z Fundacji “Akuku”

Jak przebiega teraz remont? W jaki sposób jest adaptowana ta część budynku?

Parter jest w trakcie remontu. Przystosowywane są obie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poszerzane drzwi, wymieniana glazura na podłogach, sanitariaty, montowane są poręcze. Ponieważ wymienione prace wymagają przenoszenia przyłączy, to wymieniana jest cała hydraulika w toaletach. Konieczna jest też wymiana umywalek, oświetlenia itd. Potrzeba też poszerzyć wszystkie drzwi do pracowni, wymienić popękane płytki na podłogach, położyć gładź i pomalować. Drugi etap to wyposażanie pracowni.

Jak wygląda współpraca z gminą Leoncin?

Współpraca z gminą Leoncin jest bardzo dobra, Włodarze wywiązują się ze wszystkich swoich obietnic. Pan Wójt zgodził się użyczyć lokal pod WTZ i zaproponował sfinansowanie uzdatniania wody w szkole co ma dla nas bardzo duże znaczenie. Otrzymujemy również wsparcie od Radnych Gminy Leoncin, zatem oby tak dalej! – mówi Karolina Małek.

Ewa Gruszka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *