LEONCIN. Posprzątajmy Puszczę – społeczna akcja ratunkowa

2022-03-23 2:42:17

Drugi rok z rzędu pasjonaci Puszczy wyruszają na przedwiośniu, żeby wynieść śmieci z lasu. Kto bierze udział w tej akcji? Komu szkodzą zostawione w lesie butelki i puszki? Na te i inne pytania odpowiada nam Konrad Drzewiecki przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym, pomysłodawca akcji „Posprzątajmy Puszczę”, który ze swoją ekipą zbierał śmieci przy tzw. drodze wilkowskiej, która biegnie przez Puszczę i gminę Leoncin


Marzena Dobraczyńska: Drugi rok z rzędu pilotuje Pan inicjatywę sprzątania Puszczy, jest Pan pomysłodawcą tego działania. Skąd pomysł na ten projekt?
Konrad Drzewiecki: Podczas spacerów szlakami i drogami wiodącymi przez teren KPN zauważyłem jak wiele śmieci zalega ich pobocza. Tyczy się to przede wszystkim dróg lokalnych udostępnionych do ruchu, których okolice zalega masa opakowań w rodzaju butelek i puszek. Oczywiście na terenie Puszczy Kampinoskiej zdarzają się też niestety i dzikie wysypiska, jednak moim zdaniem globalnie na jej terenie dominują właśnie zużyte opakowania wyrzucone tuż po ich użyciu. Dla większości osób sytuacja ta jest dojmująca z estetycznego punktu widzenia. W tym kontekście trzeba jednak uświadomić sobie, że wyrzucone opakowania stają się czynnikiem wpływającym na populacje pożyczanych dla ekosystemów Puszczy owadów i innych drobnych stworzeń. Organizmy te przyciągane zapachem słodkich cieczy wchodzą np. do porzuconej puszki, same znajdując w nich śmierć i tym samym przyciągając kolejne. Nie raz stwierdzałem w takich odpadkach pozostałości dziesiątek lub nawet setek chrząszczy i żuków! Czyli śmieci w lesie i na łące to nie tylko kwestia estetyki i ile oddziaływania na bioróżnorodność!

MD: Czy trudno było skrzyknąć i skoordynować uczestników? Znacie się w większości z mediów społecznościowych. Co was łączy?
KD: Na szczęście osób zatroskanych stanem czystości naszego środowiska jest wiele! Budującym jest to jak wielu turystów sprząta szlaki na co dzień – przez co organizowanie takich akcji nie jest aż tak trudne. W tym roku czynnikiem, który nieco przekierował zainteresowanie jest zrozumiała sytuacja za wschodnią granicą. Jednak mimo to postanowiłem przeprowadzić, akcję aby ten temat utrzymać jako element dyskusji o sytuacji w KPN.

MD: W tym roku KPN z większym zaangażowaniem włączył się w tę akację. Jak ważna jest wsparcie tak silnych partnerów?
KD: Bez wątpienia patronat KPN jest istotny! Pracownicy parku starają się na co dzień dbać o stan czystości szlaków i zakamarków Puszczy jednak z racji na skalę problemu uważam, że każda pomoc na tym polu jest ważna.

MD: Co Pana niepokoi najbardziej w zwyczajach odwiedzających Puszczę i komu zagrażają pozostawione śmieci?
KD: Przykrą sytuacją, którą stwierdzam niestety na większości poboczy dróg i części szlaków bliżej parkingów jest to, że dla wielu osób wyrzucenie opakowania np. po napoju (często alkoholowym) jest wręcz automatyczne. Jeśli przeniesiemy tę sytuacje na skalę kraju możemy tylko gdybać jak ogromna ilość surowców, które można by znów wykorzystać jest bezpowrotnie marnowana! Oczywiście aspekt środowiskowy jest też istotny – jednak z czysto ekonomicznego punktu widzenia to po prostu marnotrawstwo.

MD: Zebrał Pan wokół siebie dość sporą społeczność i zachęcił do sprzątania Puszczy mnóstwo ludzi, organizacji i podmiotów. Portal ma charakter edukacyjny, czy widać Pana zdaniem efekty pracy nad zwiększeniem świadomości ludzi dotyczącej ochrony środowiska?
KD: Dążenie do zwiększenia świadomości oddziaływania śmieci na środowisko to ważna kwestia, jednak na tym polu potrzebne są zmiany systemowe! Mam w tym kontekście przede wszystkim wprowadzenie powszechnego sprawiedliwego systemu kaucyjnego! Moim zdaniem dopiero to wpłynęło by zasadniczo na spadek ilości opakowań lądujących w lasach, na łąkach czy nad akwenami.

Marzena Dobraczyńska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *