LEONCIN. Popływali wśród kojących fal Wisły

2023-09-06 4:18:15

Stowarzyszenie Enjoy Leoncin w 2019 roku pozyskało dotację od Samorządu Województwa Mazowieckiego na rekonstrukcję i budowę bata wiślanego, którego nazwali Nadwiślanin. Organizacja uczciła w ten sposób pierwszą pieszą wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej, która przypłynęła w 1907 roku z Warszawy do Gniewniewic (gm. Leoncin) parowcem o tym samym imieniu. Wówczas blisko 400 osób wyruszyło przez Leoncin i Puszczę do Starej Dąbrowy. Wycieczkę zorganizował i poprowadził Aleksander Janowski, polski podróżnik i krajoznawca


Od kiedy łódź jest w zasobach stowarzyszenia służy do integracji społeczności i rejsów po mazowieckich rzekach. Stowarzyszenie zorganizowało już kilka edycji „Wiślanych Spotkań”, a w bieżącym roku rejsy edukacyjne dla lokalnej społeczności.
5 i 6 sierpnia kilka łodzi pływało od Modlina do Nowego Secymina, gdzie również na miejscu odbyły się rejsy. Wydarzenie miało charakter edukacyjny, można było podczas spływów posłuchać historii związanych z rzeką oraz nauczyć się węzłów żeglarskich. 25 sierpnia stowarzyszenie z Leoncina zorganizowało rejsy dla Fundacji „Akuku”, która prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej w Górkach. Uczestnicy warsztatu również mogli posłuchać „kapitańskich opowieści” i podziwiać widoki pływając na drewnianych łodziach, replikach dawnych szkut i batów wykorzystywanych niegdyś przez wiślanych flisaków. – Rejsy na rzece mogą być doskonałą formą terapii i wyciszenia, pozwalają na oderwanie się od codziennego zgiełku i zanurzenie w naturze oraz spokojnym otoczeniu wody. Taka aktywność może przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

Kliknij, aby powiększyć

Cieszymy się, że mogliśmy znów popływać zarówno z mieszkańcami gminy Leoncin jak i osobami z niepełnosprawnościami. – mówi nam wiceprezes Stowarzyszenia Enjoy Leoncin Marzena Dobraczyńska.
Środki na ten cel organizacja pozyskała w ramach „Mazowieckiej Aktywacji”, programu, którego operatorem jest Federacja Mazowia, a finansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Fot. Marzena Dobraczyńska
Marlena Grabowska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *