LEONCIN. Jedni śmiecą, a inni muszą sprzątać

2021-03-24 2:59:23

Pierwszy dzień wiosny, 20 marca w sobotę, to była znakomita okazja do pierwszej akcji sprzątania naszego otoczenia. Na społeczną inicjatywę sprzątania Kampinoskiego Parku Narodowego odpowiedziało między innymi Stowarzyszenie Enjoy Leoncin

Punktualnie o godz. 10:00 rano, kilkanaście osób w szerokim przedziale wiekowym zjawiło się, by posprzątać chociaż kawałek Puszczy.

Nie jesteśmy pomysłodawcami tego zrywu, ale chętnie do niego dołączyliśmy. Nasza grupa, która chodzi co tydzień z kijami nordic-walking nie dała się długo prosić i wszyscy punktualnie zjawili się na miejscu zbiorki – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Enjoy Leoncin, Marzena Dobraczyńska.

Budujące jest to, że kilka grup z mediów społecznościowych wykorzystując swoją pasją do kampinoskich spacerów potrafiło się zjednoczyć, by uwolnić przyrodę od śmieci. Wydarzenie “Posprzątajmy Puszczę” objął patronatem Kampinoski Park Narodowy, a organizatorami byli: Drzewiej, Kampinoskie Przygody, Puszczańskie Porywy, Z buta w Puszczę, Zostań miłośnikiem Puszczy Kampinoskiej oraz Stowarzyszenie Enjoy Leoncin, którego wsparł wójt gminy Leoncin Adam Krawczak. Stowarzyszenie zakupiło worki na śmieci oraz rękawiczki z własnych środków, gmina Leoncin zajęła się utylizacją zebranych śmieci.

Następnym pomysłem Stowarzyszenia i Gminy Leoncin jest akcja: Wspólne sprzątanie gminy Leoncin. STOP śmieceniu.

Pomysł nie jest nowy, pracę nad tą inicjatywą przerwała pandemia, temat wraca jednak w tym roku. Wstępnie wydarzenie jest zaplanowane na 24 kwietnia – dwa dni wcześniej, 22 kwietnia jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tej chwili trwa akcja wyznaczania miejsc do sprzątania oraz szukanie koordynatorów poszczególnych odcinków i wolontariuszy do ich posprzątania. Organizatorzy liczą również na sponsorów, ponieważ chcą rozdawać w miejscach zbiórki sadzonki roślin.

Red./fot. Paulina Gocałek

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *