LEONCIN. Dzieli ich sufit, ale łączy idea

2020-03-05 2:06:19

Z początkiem bieżącego roku otwarte zostały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Górkach (gm. Leoncin) dla osób z niepełnosprawnościami o nazwie “WTZ w sercu Kampinosu”. Z dnia na dzień uczestnicy tworzą coraz bardziej zżytą społeczność, a już na 18 marca przygotowują wspólnie z uczniami szkoły, specjalne przedstawienie podczas oficjalnego otwarcia Warsztatu Zajęcia warsztatowe prowadzone są na parterze budynku Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Górkach. Odbywają się one codziennie w specjalnie przygotowanych salach i pracowniach: dziewiarsko-krawieckiej, teatralno-muzycznej, rekreacyjno-rehabilitacyjnej, multimedialnej oraz zajęć codziennych i gospodarstwa domowego. W pracowni dziewiarsko-krawieckiej praca wre! Uczestnicy w pocie czoła i z wielką pieczołowitością przygotowują ręcznie robione przez nich zaproszenia dla gości na uroczyste otwarcie Warsztatu, które nastąpi już niebawem, 18 marca. Na tę okazję przygotowywane jest przedstawienie teatralne wspólnie z uczniami szkoły. Ponadto, uczestnicy wykonują piękne róże z materiału oraz inne rękodzieło na kiermasz, który będzie otwarty w trakcie imprezy. Pani Beata pilnuje, by każdy dokładnie wykonywał przydzielone mu zadanie. W tym samym czasie odbywają się również zajęcia w pracowni multimedialnej, które prowadzi Pan Marcin. Jednak poza zajęciami komputerowymi, Pan Marcin aranżuje również prace manualne dla pozostałych uczestników.

Jak mówią instruktorzy i opiekunowie, uczestnicy zajęć poczynili już postępy w aklimatyzacji, nauczyli się nowych czynności oraz zdobyli niezbędną wiedzę w wielu dziedzinach. Wszyscy jednak z utęsknieniem wyczekują zajęć muzycznych, gdzie rozwijają kreatywność śpiewem, recytowaniem oraz innymi przymiotami aktorskimi. W życiu Warsztatu uczestniczy 25 osób co oznacza, że jest więc jeszcze tylko jedno wolne miejsce dla osoby z orzeczeniem ze wskazaniem do terapii zajęciowej.  W najbliższych tygodniach, jak tylko wiosna na dobre zawita do Górek, uczestnicy zadbają o własny ogródek, uprawy i teren wokół budynku.

– WTZ w Sercu Kampinosu okazał się- zgodnie z przewidywaniami- wypełnieniem luki w rehabilitacji społecznej i zawodowej. Dla wielu osób to pierwsze wyjście z domu od wielu lat. Tworzymy rodzinę, do której zapraszamy kolejne osoby z niepełnosprawnościami. Można się zgłaszać telefonicznie lub osobiście do Warsztatu – mówi Karolina Małek, Kierownik WTZ.

Uczestnicy codziennie są dowożeni busem na zajęcia, który ofiarowało Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Maz.

Pomimo początkowych obaw, społeczność szkolna, uczniowie oraz uczestnicy Warsztatu funkcjonują w jednym budynku – dzieli ich sufit, ale łączy idea. Potrafią razem współpracować przy tworzeniu przedstawienia teatralnego i poznawać siebie nawzajem, tworząc przyjacielską społeczność.

Ewa Gruszka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…