Facebook

LEONCIN. Ciche urodziny Enjoy Leoncin

2020-12-22 12:14:02

Mijający rok nie był łatwym dla stowarzyszeń i oddolnych inicjatyw. Wiele lokalnych działań nie zostało zrealizowanych, a jeszcze więcej zostało odwołanych. Trudno pozyskiwać fundusze na coś, z czego i tak nie uda się wywiązać przez pandemię. Nieco bardziej optymistycznie patrzy w przyszłość Stowarzyszenie Enjoy Leoncin, które pomimo to, nie składa broni

Stowarzyszenie ma na swoim koncie wiele działań, które zrodziły się z inicjatywy dziarskich mieszkańców gminy Leoncin i pasjonatów lokalnej historii. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku udało się zwodować wspólnymi, społecznymi siłami, łódź imieniem Nadwiślanin. W poprzednich latach członkowie organizowali również warsztaty wielkanocne, Dzień Dziecka, wieczór karaoke, a także konkurs fotograficzny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem (wpłynęło niemal 100 zdjęć!). Najwyżej ocenione zdjęcia przez samych mieszkańców znalazły się wówczas w Lokalnym Kalendarzu na 2018 r. Członkowie aktywnie brali udział również w warsztatach, konferencjach oraz w Partnerstwie Lokalnym. W tym roku udało im się pozyskać fundusze na reaktywację kina, które niemal 50 lat temu istniało w gminie, a w przygotowaniu jest promocyjna mapa.

– Początek 2020 roku był bardzo dobry. Nasz Nadwiślanin przetrwał zimę w idealny stanie i zaczęliśmy planować projekty na 2020 rok. Zaczęliśmy od przyjrzenia się problemowi śmiecenia w naszej gminie. Były rozmowy z wójtem, był plan działania i termin realizacji sprzątania gminy. Zdążyliśmy się jeszcze spotkać nad Wisłą, by omówić plany budowy przystani. Do tego czasu zdążyliśmy napisać dwa wnioski w konkursach do Samorządu Województwa Mazowieckiego. Od marca cały świat stanął na głowie i nasz też. Ograniczenia epidemiczne zmieniały się co jakiś czas, plany sięgały zaledwie tygodnia wprzód. Mimo tych ograniczeń udało się nam zrealizować rejsy Nadwiślaninem z mieszkańcami i turystami i za otrzymane środki od Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się przeprowadzić projekt „Kino LEO. Filmowe seanse w Leoncinie” – mówi Marzena Dobraczyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Enjoy Leoncin.

Czego nie udało się zrealizować w tym roku?

– Zapomnieliśmy o własnych urodzinach 18 października… Tego dnia 2017 r. Stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Teraz moglibyśmy świętować 3. urodziny. Patrząc wstecz jest co świętować: kilkanaście inicjatyw z naszym udziałem, dziesiątki godzin szkoleń i konferencji w których uczestniczyliśmy, kilka wygranych i zrealizowanych konkursów, tysiące zaangażowanych mieszkańców gminy Leoncin i turystów przyjeżdżających do Leoncina – kontynuuje M. Dobraczyńska.

Jak się okazuje, pomysłów na nowy, miejmy nadzieję lepszy 2021 rok jest bardzo dużo.

– Cały czas w realizacji jest projekt mapy gminy Leoncin, nowoczesnego i aktualnego materiału promującego nasza gminę. Nie wystarczą jednak nasze dobre chęci, wszystko zależy od stanu epidemicznego, związanych z nim ograniczeń, przychylności i szczodrości Urzędów. Czego nam życzyć? My sobie życzymy zdrowia i wytrwałości – byśmy mogli w spokoju realizować kolejne pomysły – dodaje M. Dobraczyńska.

Życzymy zatem kolejnych, twórczych pomysłów oraz niesłabnącego zapału do działania!

Ewa Gruszka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *