LEONCIN. Chodnik w Starych i Nowych Grochalach – kiedy rusza budowa?

2021-03-12 2:30:35

Wojewódzka droga 575 przecina gminę Leoncin i od czasu zakończenia w 2017 roku remontu jest znakomitym połączeniem Nowego Dworu Maz. z Płockiem. Jest jednak jedno ale… bardzo dobry stan nawierzchni pozwala kierowcom na rozwijanie niedopuszczalnych prędkości i mimo ograniczeń i częstych patroli policji kierującym ciężko jest zdjąć nogę z gazu

Wzdłuż tej drogi leży wiele leoncińskich wsi, min. Stare Grochale i Nowe Grochale. To tam ruszy niebawem budowa chodnika. Prawie 4 lata temu gmina Leoncin zawarła porozumienie z Samorządem Województwa Mazowieckiego dotyczące tej inwestycji. Wykonanie projektu leży po stronie gminy, reszta po stronie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie.

Chodnik jest ważny dla bezpieczeństwa mieszkańców, a przede wszystkim dzieci. Niedaleko nas jest plac zabaw, przejście poboczem na jego teren jest niebezpieczne dla dzieci, ja 13-letniej córki samej tam nie puszczam. Nawet dziecko jadące rowerem jest narażone na potrącenie samochodem – mówi nam mieszkanka Starych Grochali.

Plac zabaw w Grochalach

– Od 13 lat, od kiedy tu mieszkam, czekamy na chodnik wzdłuż drogi – teraz wydaje się, że się doczekamy! – dodaje.

– Czasem chodzę tą drogą z kijami – mówi nam inna mieszkanka pobliskiej wsi – Kawałeczek dochodzę tą drogą do przejścia do wału nad Wisłą. Zdarza się, że kierowcy na mnie trąbią, żebym zeszła na pobocze – dodaje zbulwersowana.

Dodajmy, że jeździ tą drogą również autobus szkolny, dojście chodnikiem od przystanku do domu, zwiększy również bezpieczeństwo dzieci z niego korzystających.

Na tym etapie pozostaje uzgodnienie projektów zjazdów w drogi wewnętrzne do niektórych posesji – właściciele otrzymali pisma z gminy oraz zaproszenie na spotkanie – są to zjazdy które mają zbyt duży spadek.

– Jeśli właściciele nie uzgodnią z nami tych wjazdów, będą musieli je poprawiać na własny koszt – mówi nam wójt gminy Adam Krawczak. Urząd Gminy kilkukrotnie organizował już spotkania dla zainteresowanych mieszkańców i właścicieli gruntów leżących bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej, od których potrzebna jest zgoda na budowę chodnika. Niestety, spora część mieszkańców nie mieszka tam na stałe, przez co jest z nimi utrudniony kontakt.

– Nam również zależy na bezpieczeństwie mieszkańców, chcemy tę procedurę zakończyć jak najszybciej. Budowa prawie 3 km chodnika czeka na rozpoczęcie – dodaje wójt.

Dwa newralgiczne miejsca na terenie gminy Leoncin domagają się jeszcze chodnika. Jest to Wilków Polski i Secymin Polski. obie wsie leżą przy drodze wojewódzkiej 575 – niestety zabrakło na te inwestycje środków. Póki co, patrole policji skutecznie powstrzymują zapalczywych kierowców, których piękna i wyremontowana droga przysłania zdrowy rozsądek jeżdżenia z przepisową prędkością.

Marzena Dobraczyńska

Comments

comments

1 komentarz

  1. Ijo Ijo odpowiedz

    Nieprawda. To w końcu nie duże miasto, tylko mała wieś, jest małe zaludnienie, ale jeśli tylko ktoś CHCE skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu, to korzysta. Ja bardzo chętnie przychodzę na krótką rozgrzewkę w tym właśnie miejscu. Dzieci też tam często widuję. No szkoda, żeby w marcu była super frekwencja! A panu, p. Małek, życzę słodkiego miłego tycia przed telewizorem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *