NOWODWORSKI. Rząd idzie na walkę z kierowcami – wprowadzi srogie kary?

2021-07-28 3:52:41

Od 1 grudnia zgodnie z przyjętym projektem nowelizacji przepisów o ruchu drogowym zostaną one zaostrzone. Oznacza to zdecydowany wzrost kwot grzywien i mandatów

Zgodnie z przyjętym projektem maksymalna stawka grzywien za wykroczenie wyniesie nawet do 30 tys. zł. Podobna sytuacja będzie miała dotyczyć mandatów. Zgodnie z nowelizacją, najwyższy mandat, jaki można otrzymać będzie wynosić 5 tys. zł. W przypadku zbiegu wykroczeń kwota może wzrosnąć do 6 tys. zł.

W przypadku naruszenia ciała, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni grzywna nie będzie mogła wynieść nie mniej niż 1,5 tys. zł.

Przekraczasz prędkość? Zarobisz po portfelu

Zgodnie z nowymi przepisami przekroczenie prędkości o 30 km/h będzie mogło skutkować minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł. Nie zależnie czy do przekroczenia prędkości doszło na obszarze zabudowanym czy też nie. W przypadku ponownego ukarania w przeciągu dwóch lat kara zostanie zwiększona dwukrotnie. Poza tym limit punktów karnych nie zostanie zwiększony. Jednak w tej materii również nastąpią zmiany. Punkty karne będą niwelowane dopiero po dwóch latach od zapłaty grzywny lub mandatu.

Straciłeś prawko? Wsiadłeś do auta? Pójdziesz siedzieć

Nowe przepisy skupiają się również na rosnącej liczbie kierowców, którzy prowadzą pomimo utraty uprawnień. Zmiany zakładają karę aresztu, ograniczenie wolności albo grzywnę od 1 tys. zł. Jeśli sprawca w ciągu dwóch lat ponownie zostanie zatrzymany za jazdę bez prawka kara wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

Bat na pijanych kierowców

Za jazdę po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających zmiany przewidują kary aresztu, grzywny lub mandatu nie niższego niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny kierowcy będzie groził areszt, grzywna lub mandat nie niższy niż 1 tys. zł.

“Grzebałeś” przy tachografie? Stracisz prawo jazdy na 3 miesiące

Nowelizacja ustawy wprowadza również kary dla kierowców, którzy ingerują w system tachografu. Za ingerencję kierowca może stracić dokument prawa jazdy na okres do 3 miesięcy. Wprowadzenie tej zmiany zapewni przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji dla osób i firm zajmujących się przewozami drogowymi.

Minimum 2 tys. zł za nieprzestrzeganie przepisów na przejazdach

Objeżdżanie, omijanie zapór, wjeżdżanie lub wchodzenie na przejazdy to prawdziwa plaga, w związku z tym nowelizacja zakłada wprowadzenie minimalnej grzywny w wysokości 2 tys. zł.

Jeździsz bezpiecznie? Będziesz płacił mniej

Zgodnie z projektem ustawy podmioty ubezpieczeniowe otrzymają dane z CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Dzięki tej zmianie możliwe będzie dostosowanie stawek ubezpieczeniowych do historii wykroczeń i punktów karnych kierowców. Po sprawdzeniu oceny ryzyka ubezpieczyciel będzie miał obowiązek usunąć dane o punktach karnych

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *