LEGIONOWO/NASIELSK. Kolej rozpoczyna modernizację torów

2020-02-10 2:23:42

Kolej zamierza zbudować nowy (czwarty) tor na trasie z Warszawy do Legionowa. Ma to umożliwić zwiększenie liczby pociągów przewożących pasażerów do pracy w stolicy. W planach PKP jest także uruchomienie nowej trasy do Gdańska i Olsztyna. Miałaby ona skręcać w prawo za Choszczówką, omijać Legionowo oraz biec przez Łajski i gminę Wieliszew w kierunku Nasielska

W piątek (31 stycznia) PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły, że w celu polepszenia połączeń kolejowych podwarszawskich miejscowości ze stolicą planują budowę dodatkowych torów aglomeracyjnych na trasie z Warszawy do Legionowa. Spółka ogłosiła właśnie przetarg na opracowanie tzw. studium wykonalności.

Planują więcej torów

Jak czytamy w komunikacie, planowana inwestycja ma zapewnić możliwość przejazdu większej liczby pociągów i jeszcze lepsze podróże z podwarszawskich powiatów do stolicy. Obecnie problemem jest wąskie gardło od stacji Warszawa Wschodnia do stacji Warszawa Praga. Obecnie są tam 2 tory, a planowane jest zwiększenie ich do 6. Wykonawca ma przeanalizować rozbudowę linii z Legionowa do Wieliszewa o dodatkowy tor. Analiza ma być gotowa w ciągu 21 miesięcy, a więc rozpoczęcie budowy możliwe jest w 2022 r.

Większe prędkości – do 200 km/h

Celem dotychczasowej modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Gdańsk, było przystosowanie jej do wprowadzenia pociągów rozwijających większe prędkości, w tym pociągów Pendolino. Dlatego PKP dąży do likwidacji przejazdów w poziomie i zastąpienia ich bezkolizyjnymi: wiaduktami i tunelami. W celu poprawy bezpieczeństwa zbudowano też nowe perony oraz przejścia podziemne umożliwiające przejście przez tory. Obecnie na odcinku Warszawa Praga – Legionowo pociągi rozwijają szybkość do 130 km/h. Tymczasem w planach PKP jest zwiększenie tej prędkości do 200 km/h. W styczniu br. prowadzono nocne próby pociągów Pendolino, bez pasażerów, rozwijających już takie prędkości.

Szybka trasa do Trójmiasta i Olsztyna

Kolejnym elementem, oprócz budowy nowych torów, prowadzącym do zwiększenia prędkości pociągów jest skrócenie obecnych tras klejowych poprzez omijanie odcinków, które są kręte i niepotrzebnie wydłużają drogę. Dlatego w ramach zleconego studium wykonalności przeanalizowana ma zostać również budowa nowego odcinka linii kolejowej z Warszawy Choszczówki do miejscowości Kątne/Świercze.

Nowe tory miałyby omijać Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki i ostre zakręty w rejonie Modlina i Pomiechówka. Nowy odcinek miałby rozpoczynać się za Choszczówką. Tory  skręcałyby w prawo na wschód od Legionowa. Dalej przecinałyby Bukowiec i biegły przez Łajski i Lasy Legionowskie, prawdopodobnie nasypem przedwojennej linii kolejowej, zniszczonej przez Niemców w 1939 r., do mostu na Narwi, a następnie w kierunku Nasielska. Takie rozwiązanie wpłynęłoby na krótszy czas podróży pociągami dalekobieżnymi kursującymi do Trójmiasta i Olsztyna. Czy plany te zostaną zatwierdzone do realizacji okaże się w 2020 r..

Warto lepiej planować

Warto przypomnieć, że trasa kolejowa z Warszawy do Gdańska kilka lat temu była już kompleksowo modernizowana. Szkoda, że wtedy nie pomyślano o budowie nowych torów. Teraz, ze względu na brak miejsca między ekranami, zbudowane niedawno wiadukty, tunele, kładki i przejścia podziemne, nie uwzględniające kolejnego toru, może być to znacznie utrudnione i kosztowne. Budowa nowego odcinka trasy przez Lasy Legionowskie do Nasielska, to z kolei powrót do koncepcji zrealizowanej przed wybuchem II wojny światowej.

Wojciech Dobrowolski

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *