Facebook

Kto sprzątnie śmieci?

2016-07-07 10:22:31

Problem z dzikimi wysypiskami w całym kraju ma wiele miast. Nie inaczej jest w gminie Pomiechówek. Na jednej z komisji został poruszony temat, kto i za czyje pieniądze powinien uprzątnąć zalegające śmieci.

Gmina Pomiechówek słynie z malowniczych terenów nad Wkrą. Rzeka przyciąga wielu urlopowiczów, zarówno z pobliskich miejscowości, jak i z dalszych. Mimo swojego naturalnego piękna można tu znaleźć dzikie wysypiska śmieci.
W trakcie posiedzenia komisji ochrony środowiska rany Andrzej Górecki wystąpił z pewną propozycją.
– Zawsze mówiliśmy, że nie mamy za co sprzątać dzikich wysypisk śmieci. Może powinniśmy przeznaczyć na to jakąś część funduszu sołeckiego, żeby każde sołectwo oddało 20-30% na uprzątnięcie dzikich wysypisk w swoim terenie, bo tak, to nigdy nie znajdziemy na to pieniędzy. W każdym sołectwie jest bałagan – stwierdził radny.
Nie jest to jednak takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Wiele wysypisk śmieci znajduje się na gruntach należących do wspólnot, czyli na terenach prywatnych.
– Jeśli chodzi o tereny prywatne, to urząd nie powinien być bojaźliwy, powinien wymagać. Jeśli właściciel nie sprząta, my możemy to zrobić, bo mamy sprzęt, a później wystawimy rachunek. Tylko my się boimy od zawsze – argumentował radny.
Urszula Nowakowska stanowczo stwierdziła, że z funduszu sołeckiego nie można wydzielić środków na uprzątnięcie terenów należących do wspólnot.
– Z funduszu sołeckiego to mieszkańcy decydują, na co chcą te pieniądze przeznaczyć, przecież wiele jest potrzeb bieżących. Ja osobiście jestem przeciwna dawaniu pieniędzy, których jest tak mało w funduszach sołeckich, na sprzątanie właścicielom, którzy nie dopilnowali swoich terenów. Pieniądze z funduszów sołeckich można przeznaczać tylko na cele ogólne na terenach, które stanowią własność ogólną, czyli drogi, place zabaw. Ja też bym mogła zrobić wysypisko na swoim podwórku, a później powiedzieć, by gmina to posprzątała – powiedziała przewodnicząca komisji.
Radny Górecki odwołał się do mapy zrobionej kilka lat temu, na której zostały naniesione wysypiska śmieci. Dowodził, że jest wiele terenów zaśmieconych, które należą i do wspólnot, i do gminy. Zamiast przeznaczać środki na zorganizowanie zabaw, należałoby zadbać o porządek.
– Posprzątanie terenów to także cel ogólny. Ja osobiście wolę mieszkać w czystym miejscu niż raz się pobawić i przepić te pieniądze. Jeśli jest ziemia gminna, a leży w obrębie sołectwa, to sołectwu powinno zależeć na tym, by było tam czysto – mówił radny.
Po żywej dyskusji powstał pomysł zaktualizowania mapy z wykazem miejsc, gdzie znajdują się wysypiska na terenach gminnych. Czas pokaże, czy znajdą się środki na uprzątnięcie zalegających śmieci.

AC, KR

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *